| Etro a întrebat:

Dacă am peste 100 de absențe motivate se întâmplă ceva? Sunt șanse de exmatriculare sau scăderea notei la purtare?
Profesoara mi-a zis că nota mea la purtare imi poate fi scăzută dacă nu vin la școală. Nu mai înțeleg nimic din ce e adevărat.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce nu intelegi?
Legea spune clar: la fiecare 10 absente, se scade 1 punct la purtare!

| Andra4862 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pe bune? Nu știam... Cred ca am incurcat-o...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andra4862):

Uite aici legea:

"Art. 27. -
(1) Pentru toţi elevii din învăţământul preuniversitar, la fiecare 10 absenţe nejustificate pe semestru din totalul orelor de studiu sau la 10% absenţe nejustificate din numărul de ore pe semestru la o disciplină sau modul, va fi scăzută nota la purtare cu câte un punct."

https://lege5.ro/......lor-statut

| sierra1 a răspuns:

"peste 100 de absențe motivate ...scăderea notei la purtare?"

motivate? nu!

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Cel mai bine este sa începi sa mergi mai des la scoala.
Dacă ai de la 10 absente în sus nemotivate ( ai un punct scăzut la purtare), dar dacă absentele sunt motivate, atunci nu este cazul.
Bănuiesc că profesoara ta a vrut sa te sperie pentru a veni mai des la scoala căci nu mai are de gând sa îți motiveze atâtea absente.