| ButeT a întrebat:

Dacă am picat bacalaureatul cu note de 5 la cele trei materii (romana, istorie si geografie), când mă voi reînscrie va trebui sa dau la toate trei, din nou? Aștept un răspuns, mulțumesc frumos!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu sa sustii examenul la toate trei materiile. Poti alege una sau doua materii, la care crezi ca te vei descurca mai bine. Daca alegi doua va trebui sa obtii, cel putin, o nota de 6 si una de 7, daca alegi numai o materie va trebui sa obtii cel putin 8.

| aneliram a răspuns:

Nu. Alegi ce vrei să pastrezi, trebuie să îti iasa media generala 6 ca sa treci bac.ul. Daca, de exemplu iei 10 la româna si la restul ai 5, treci bac.ul.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Poti sa dai doar la una, dar trebuie sa iei o nota mare astfel incat sa obtii media peste 6. Deci trebuie sa iei 8 la o materie. Succes!