| brokxy a întrebat:

Nu vreau sa merg la facultate, m-am hotarat 100%. Deci la bac ca sa am macar 6-7 media ce note ar trebui sa iau la cele 3 materii? Romana, istorie si psihologie. Daca iau la una sub 6 gen 5 am picat? Multumesc funda

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

La bac, ca sa fii considerat admis, trebuie ca MEDIA (atentie. MEDIA nu, NOTELE) sa fie de cel putin 6 fix. In cazul in care ai 6 sau mai mult, esti admis. Deci daca ai la romana 6, la istorie 6 si la psihologie 6, iese media 6 si esti admis. In cazul in care ai la romana 6, la istorie 6 si la psihologie 5, atunci esti respins deoarece media este mai mica decat 6. Dar daca iei 7 la romana, 6 la istorie si 5 la psihologie esti admis deoarece media celor 3 note este 6. Dar in cazul in care sa zicem ca iei 10 la romana si 10 la psihologie dar la istorie iei 4, 90, esti respins. Concluzia ar fi ca, tu poti lua 5 (dar nu mai putin) la o materie, sau doua, atat timp cat media celor 3 note este minim 6. Deci. daca nu te descurci la romana de exemplu, incearca macar sa iei 5 la romana si invata mai mult la psihologie ca sa iei macar 7. iar daca la istorie ai 6, gata. Succes!

| aXy99 a răspuns (pentru Nemessys):

Daca nu ma insel si cu 5, 99 esti admis. Desi mi se pare cel putin stupid.

| Nemessys a răspuns (pentru aXy99):

Rezultatele de pe edu spun altceva.

| aXy99 a răspuns (pentru Nemessys):

Ar fi bine sa fie cum spui tu. De la 6, 00.
Stiam ca s-au plans multi care au luat 5, 99 si au picat si au schimbat regula, dar acum probabil se vor plange cei cu 5, 98 si tot asa...

| aXy99 a răspuns (pentru Nemessys):

Are 5,98 nu 5, 99 straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Dar nu mai bine te uiți direct în lege ca să nu te mai înșeli?

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care lege?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010
art 70
(4) Examenul de bacalaureat se consideră promovat de către absolvenţii de liceu care
îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii:
a) au susţinut probele de evaluare a competenţelor prevăzute în prezenta
metodologie la art. 41, alin. (1), lit. A., B., C., D.
b) au susţinut toate probele scrise prevăzute în prezenta metodologie la Art.41,
alin. (1) lit. E. şi au obţinut cel puţin nota 5 la fiecare dintre acestea;
c) au obţinut cel puţin media 6 la probele scrise precizate la alin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu citasem tot:
c) au obţinut cel puţin media 6 la probele scrise precizate la alin. Art. 41, alin. (1)
lit. E.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Am găsit acum la (8) wtf ce idioțenielaughing)

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e stupid. O sa ajunga sa ia bacul si ala cu 3 daca vor continua asa laughing

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

6 media minim apoi poti face scoala de soferi B si D. Te angajezi ca soferita pe autobuz si castigi mai bine decat unu cu facultate. Timisoara, Bucuresti, cluj plateste 1000€ pe luna si daca bagi ore suplimentare ajungi la 1500€

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă iei sub 5 la vreuna ai picat
ca să treci trebuie minim 5 la toate 3 și media 6

| Amely21 a răspuns:

Bună! La toate cele trei materii trebuie să ai note peste 5, iar media să îti iasă 6 sau peste 6.
Să îți dau un exemplu: ai luat trei note: 5.55, 6. 50 și un 7. Media iese peste 6, deci ai trecut.
Insă, poti sa ai 10 la două materii și la a treia să iei 4, atunci ai picat. nu ai voie să iei 5 la niciuna.