| myrandalove a întrebat:

Daca fac suc / ceai din patrunjel congelat are aceleasi beneficii ca si cel proaspăt?
Funda

Răspuns Câştigător
| Horologer a răspuns:

De fapt DA! Congelarea e cea mai buna metoda de a pastra alimentele, verdeturile etc, proaspete.Isi vor pierde cateva proprietati dar nesemnificative.

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Daca faci suc... nu prea imi dau seama de unde storci daca patrunjelul este uscat.

Daca faci ceai e aproape la fel congelarea sau uscarea. Asta pentru ca turnand apa oparita peste, vitamina C care e termosensibila se duce in proportie de pana la 80%... mai sunt flavonoizii care dispar un poc la congelare, dar nu atat de mult incat sa consideri metoda ineficienta.

| MeConstantine a răspuns:

Nu,
In mare parte prin cogelare se pierd anumite vitamine si proprietati ale plantelor. Gustul ramane dar proprietatile medicinale se pastreaza doar prin uscare, de asta ceaiul este uscat si nu congelat.

| Balanica12 a răspuns:

In mare parte da, nu vad de ce nu. Numai ca nu o sa fie la fel de aromatizat /winking

| CrissTinutza03 a răspuns:

Probabil,chiar nu stiu ce sa zic