| anonim_4396 a întrebat:

Daca mergi la facultatea de Relatii internationale, ce poti deveni? sau ce meserie sa ai? pentru asta iti trebuie sa faci in liceu filologie engleza?

1 răspuns:
| stresu a răspuns:

Sunt eu la facultatea asta la Cluj; nu trebuie sa faci bilingv, dar trebuie sa ai un atestat de limba, merge si alpha, lingua, numai sa fie.
Nu te astepta sa "iesi" ceva ca nu iesi; dar ai suficient timp cat sa dobandesti diverse competente prin implicare in ONG-uri, activitati, chiar lucrat in paralel. Daca esti genial si te place un prof poate ajungi sa ramai la Universitate; restul pe care ii stiu absolventi lucreaza la orice numai la ceva din domeniu nu;
Unii pomenesc de diplomatie, dar din punctul meu de vedere nu dobandesti nicio experienta practica ci doar legata de niste teorie mai mult sau mai putin folositoare.
Eu vreau sa fac niste cursuri poate ajung trainer ca le am bine cu public speaking-ul. Vezi si tu ce te tenteaza si gandeste-te bine inainte sa alegi facultatea asta sa nu fii dezamagit; ca de pregatit pentru viata nu te pregateste deloc.