| Sulty_Mihai_1986 a întrebat:

Daca ramai corijent la o materie dar se presupune ca iei corijenta dai examenul de clasa a8-a mai tarziu? Daca il iau cu nota mare tot pot sa merg la ce liceu vreau sau te repartizeaza la alea mai slabe la care raman locuri?

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

In functie de nota si optiunile tale (trebuie sa completezi o fisa cu liceele la care vrei sa mergi) o sa fi repartizat pe cel mai bun loc. Cu nota mare o sa fi repartizat pe cel mai bun loc ramas liber din vara. Adica chiar cu nota 9 nu o sa iei locul unuia care are nota 7 si a prins loc in vara. Daca nu sau ocupat locurile in vara, atunci poti merge la orice liceu doresti.

3 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Da, dai examenul mai tarziu si da, te repartizeaza unde raman locuri libere din vara.

| BlackDaisy a răspuns:

Sunt si eu a 8a si mi am pus aceeasi intrebare ca si tine. Normal ca daca ai 4 pe primul semestru si 6 pe al 2 lea o sa poti sa intri in examen sau daca ai 3 pe primul si 7 pe al 2 lea, iar la intrebarea cu liceul... nu au de ce sa nu te repartizeze, adica media avuta in clasele 5-8 nu conteaza decat 20%, restul de 80% inseamna nota luata in examen. happy

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru BlackDaisy):

Da, dar gen daca ramai corijent pe an si dupa dai corijenta in vara sau cand o dai, si ai totusi nota buna banuiesc ca mai apuci locuri unde vrei adica nu se ocupa, nu?

| Ironwin a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

In functie de nota si optiunile tale (trebuie sa completezi o fisa cu liceele la care vrei sa mergi) o sa fi repartizat pe cel mai bun loc. Cu nota mare o sa fi repartizat pe cel mai bun loc ramas liber din vara. Adica chiar cu nota 9 nu o sa iei locul unuia care are nota 7 si a prins loc in vara. Daca nu sau ocupat locurile in vara, atunci poti merge la orice liceu doresti.