| Avataruls a întrebat:

Daca raman corigent la o materie si pe semestrul 1 si pe semestrul 2 ce se intampla? v-a trebui sa dau corigenta la vara? (un prieten mi-a spus ca a avut o colega care a ramas corigenta doar la o materie si a trecut)

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ramai corigent la o singura materie pe ambele semestre trebuie sa dai in vara corigenta la materia respectiva si treci anul.
Doar daca esti la 3 materii sau mai multe corigent esti repetent direct.

| Avataruls explică (pentru anonim_4396):

De ex daca am pe primul semestru 4 si pe al doilea 5? trec?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Avataruls):

Nu treci. Trebuie sa ai minim 6 pe al 2-lea semestru ca sa treci. Orice medie o sa ai sub 6, chiar si 5 inseamna ca ramai corigent.
4+5=9 9/2=4,5. Media asta nu se rotunjeste.

4+6=10 10/2=5 fix=ai trecut.

| LarissaLary189 a răspuns:

Si eu am ramas cirigenta pe semestrul 1 iar daca nu raman si pe semestrul 2, nu ma trece pe vara. Dar daca raman pe semestrul 2, ma pune pe vara si asa trec daca invat...intelegi?