| Dani778 a întrebat:

Daca raman repetent la o materie, mai pot sa fac ceva sa imi cresc media? Sau fac iar clasa?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Iti poti creste media atat timp cat nu a incheiat media. Daca esti in situatie de corigenta si profesorul vrea sa te treaca evident ca poate sa iti puna o nota (chiar 2 ) ca sa te treaca la materia lui. (bineinteles asta insemnand cate asculta, proiecte sau ce metoda de evaluare alege). Din pacate daca media a fost incheiata si iti iese sub 5 pe ambele semestre atunci trebuie sa dai corigenta in toamna. Daca nu o iei, repeti anul.

| Dani778 explică (pentru danutzu96):

Ma si speriasem ca daca anul asta trec sub 5 nu mai trec in semestrul urmator, am uitat cum merge cu scoala. Multumesc ca m ai informat!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 1 materie nu poti ramane repetent, doar corijent si poti sa inveti ca sa iei nota mare, iar media sa fie peste 5, ca sa scapi de corijenta.

| Bizon95 a răspuns:

Lal
evident ca NU
DUPA ce ai ramas repetent, adio

insa vad raspunsul cu funda si blamez formularea ta, ar fi trebuit sa spui "amenintat cu corijenta", iar daca ramai corijent ai toata vara sa inveti si sa iei corijenta inainte de a incepe noul an scolar si sa NU ramai repetent

| Liviu322 a răspuns:

Daca ramai pe vara si nu iei corigenta, esti repetent.

| Dani778 explică (pentru Liviu322):

Zic acum, daca as fi repetent, ar putea doamna sa imi adauge doamna inca o nota sau nu poate sa dea peste limita de note?