| DeeaDee18 a întrebat:

Daca semestru se incheie si eu am doar un 4 raman corigenta? :

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mai este până se termină semestrul :))
Deci, ai timp să mai iei măcar o notă!

Oricum, în acel caz, dacă NU ai numărul minim de note aferente materiei respective, vei fi cu situaţia NEÎNCHEIATĂ şi, în primele 2 săptămâni din semestrul 2, va TREBUI să-ţi închei situaţia şcolară!

Vezi mai multe detalii în R.O.F.U.I.P. la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Nu, dar vei ramane cu media neincheiata si nu-ti va fi mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa ramai corigenta cu doar o nota.Si profii sunt obligati sa te asculte pentru a doua nota ca sa poata incheia media pe acest semestru.Deci ai grija si raspunde de minim nota sase ca sa iti iasa media 5. daca mai iei un 4 ramai corigenta.

| frostxtq a răspuns:

E imposibil sa te lase cu o singura nota. Sigur o sa mai primesti note pana la final de semestru, iar daca te lasa neincheiata sau ramai corigenta, in semestrul 2 trebuie sa ai media 6 ca sa treci anul.

| vavitza a răspuns:

In primul rand depinde ce materie este pentru ca materiile la care dai teza e putin mai complicat de calculat media si trebuie sa ai mai multe note. Materiile fara teza cum ar fi muzica, desen, sport etc sunt mai usor de calculat mediile. Luam un exemplu cum ar fi desenul ca materie si sa spunem ca ai 2 ore de desen pe saptamana. In acest caz trebuie sa ai 3 note, dar poti avea si 4 sau mai multe. Deci numarul total de note pe un semestru= numarul de ore pe saptamana la acea materie+1. Daca tu ai un 4 la o materie fara teza iti mai trebuie un 5 sau 6. Deci 4+5=9 si 9:2=4.5 si prin rotunjire e 5. Sau 4+6=10 10:2=5. Ok? Funda?

| Fanu_Stefanu_1999 a răspuns:

Sau trebuie sa te asculte sau o sa ti puna o nota sa nu te lese corijenta, si semestrul se incheie dupa vacanta de iarna deci mai ai timp, succes la invatatura

| claudiosuraj1 a răspuns:

Stai linistita la material obișnuite trebuie sa ai Min. 3 note si la material mai grele(mate rom etc)trebuie sa ai 5.deci ai șanse sa mai iei note.BAFTA.

| Serea a răspuns:

Daca ai media mai mica de 5 ramai corigenta♪

| David_Bogdan_1997 a răspuns:

Pai nu poate sa te lase doar cu o nota indiferent de materie plus ca chiar daca media ta ar iesii 4 si ai scoate 6 pe al doi-lea semestru nu ai mai ramane!