| IHEMM a întrebat:

Dacă un liceu are un număr de 250 de locuri disponibile, iar pentru acel liceu optează 300 de de absolvenți de clasa a VIII-a, cea mai mică medie de anul trecut fiind 9, 30 și cea mai mare de 9, 80, câte șanse are un elev cu media de 9, 40 să intre la oricare dintre profile (în județ fiind 100 cu media lui)?

4 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Daca anul treecut a fost 9, 3 si tu ai 9, 4, tind sa cred ca vei intrahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sper că NU vrei calculul PROBABILITĂŢII producerii acestui "eveniment" happy
Acela îl poţi face şi singur ( că ai învăţat în clasa a 6-a )...

Cel mai probabil, va fi o scădere la unele licee/profile, media va scădea cu maxim 0, 5-1 p : deci la un liceu la care s-a intrat cu 8.90, e posibil ca să se intre cu 8.50 - minim 7.90 happy

Deci, cred că ai şanse de a fi admis/ă la acest liceu!

Toate cele bune.

| IHEMM explică (pentru bursuc001):

Ei, normal că știu formula, însă voiam o părere concretă. happy

| bursuc001 a răspuns (pentru IHEMM):

winking