| Losnams a întrebat:

Dacă vreau sa ma mut din a 10a (acum sunt A 9a) la alt liceu din alt judet Si am o mustrare scrisă acum în A 9a are vreo importanta? Adică mustrare scrisă fara scăderea notei la purtare.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are nici o importanta.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca nu s-a incheiat anul scolar, iar mustrarea scrisa implica scaderea notei la purtare cu 3 puncte, asa cum a cerut profesorul care a scris mustrarea.
Posibil ca transferul sa-ti fie refuzat din cauza acestei mustari, respectiv nota mica la purtare.

| Losnams explică (pentru Violleta2022):

Atât timp cât diriginta nu e de acord si ea a zis ca va fi bine. nu poate scădea profesoara media la purtare singura, ca nu e ea șefa în liceu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Losnams):

Daca profesoara care a scris mustrarea si a creut scaderea notei cu 3 puncte, va depune plangere de Consiliul Directoral, fiindca diriginta ta refuza sa-ti scada nota la purtare, s-ar putea si diriginta ta sa aiba de suferit.
Motivul este unul serios si nu cred ca vei scapa nepedepsit, in fond ai filmat un profesor si ai distribuit filmarea pe internet.

| Losnams explică (pentru Violleta2022):

Nu a fost pe internet, a fost pe snapchat, si a fost dat în particular, pentru ca asa functioneaza aplicația, nu am pus pe Youtube sau ceva mai grav..deci mna, plus ca nu am filmat-o in spatiu privat, adică acasa la ea, ci la scoala. Deci.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Losnams):

Snapchatul este localizat pe internet!

| Violleta2022 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi la profesoara care ai filmat-o si sa-i ceri iertare, sperand sa-si retraga mustrarea si cererea pedepsei.
Dar intai va trebuii sa te asiguri ca toti prietenii care au primit filmarea, au sters-o deja si n-au distribuit-o altora.

| Losnams explică (pentru Violleta2022):

Sincer iti zic, daca diriginta le-ai zis părinților mei ca va fi bine si sa nu ne facem griji, eu merg pe mana dumneaei. Știe ea ce stie, nu vorbește de aiurea, hai sa fim seriosi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Losnams):

Daca era atat de bine pe cat esti tu de sigur, ce sens aveau toate aceste postari ale tale, cu aceste intrebari despre mustrarea cu pricina?

| Losnams explică (pentru Violleta2022):

Recunosc, sunt insistent, nu aveau rost atatea întrebări
Imi cer scuze daca am deranjat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Losnams):

Partea cea mai rea este ca nu vrei sa spui in postari ce probleme ai creat, doar mentioenzi prima parte, despre o mustrare, nu cat de grava a fost mustrarea, ca s-a propus scaderea notei la purtare cu 3 punctie si nici despre filmarea unui profesor.
Evident ca lumea judeca simplu, raspunadu-ti si asigurandu-te ca nu ti se intampla nimic, cand tu nu spui absolut nimic din ce ai facut.
Problema ta nu pare totusi simpla deloc, odata ce parintii au fost invitati la scoal si li s-a adus la cunostinta situatia ta.
Ce cred eu, este ca diriginat va odiri sa vorbeasca cu acea profesoara sa incerce sa o convinga sa nu mearga mai departe cu sanctionarea.
Dar din experinta iti spun, un profesor care cere scaderea notei la purtare cu 3 puncte, dintr-un motiv atat de serios, in care este chiar imaginea ei implicata, va merge pana in panzele albe, sa-si faca dreptate si sa te vada pedepsit.

| Losnams explică (pentru Violleta2022):

Respectiva profesoară a mai făcut si acum 2 ani la o clasa referat la director cu 2 puncte la purtare, la jumatate de clasa si nu le-a mai scazut nimic. Asa ca, sunt cat se poate de chill, nu e prima oară când face referate doar ca asa vrea ea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Losnams):

Baiete, eu stau foarte "chill" ca nu eu am mustrare sau pedeapsa propusa.
Daca tu esti atat de linistit pe cat spui, ce sens au toate cele 10 postari, despre acelasi subiect?
Aici nu-i chiar un caz de referat banal, doar pentru ca asa vrea profesoara aceea, ci un caz serios, in care imaginea ei ca femei si profesor este lezata, fiind filmata si publicata fara voia si consimtamantul ei. Se pare ca tu nu intelegi diferenta enorma, fata de cazul precedent.

| MaryMaria333 a răspuns:

Cu atat mai bine laughing)) daca te muti la alt liceu iti sunt spalate pacatele ca aia nu te cunosc laughing)) "mustrarea" o ramas intra 9a si acolo ramane. Fi mai atent intra 10a

| razvan34567 a răspuns:

Nu are nicio relevanta acest lucru