| OliverArrow a întrebat:

De ce atunci cand trebuie sa te joci cu curentul electric trebuie sa fii incaltat?

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cred că glumeşti.Să te joci cu curentul electric? Altă jucărie nu găseşti.La curent intervine dacă este necesar cineva calificat şi de specialitate.

| OliverArrow explică (pentru onasis1961):

Am zis eu ca vreau sa ma joc. laughing

| onasis1961 a răspuns (pentru OliverArrow):

Citeşte-ţi întrebarea!

| WR104 a răspuns:

In primul rand ca nu e bine sa te joci cu curentul electric, la priză curentul e numai alternativ, monofazat. Ai 2 fire: unul e alimentat întotdeauna cu curent electric. Ãla e "faza", "fir cald" şi cum naiba i-or mai zice specialistii. Celălalt e "masa", "nul", împământare. Prin ăsta trece curent electric numai la inchiderea circuitului printr-un consumator. Cele 2 fire nu fac contact între ele în priză, ci stau liniştite fiecare la locul său, căci dacă s-ar atinge ar ieşi un scurt-circuit meseriaş.
Orice consumator are un ştecher cu 2 picioare. Unul din ele intră în priză în gaura "firului cald", celălalt în "masă". Dar în corpul consumatorului (un reşou, de exp.), firele care pleacă de la picioruşele ştecherului se unesc chiar prin consumatorul respectiv.
Când bagi ştecherul în priză, închizi circuitul între fază şi nul prin consumator. Vine nenea curentu' din fază, trece prin consumator şi se duce în priză în gaura nulului.

Dacă te atingi un pic şi tu eşti destul de pregătit să te retragi încă dinainte de a te bâţâi, îţi garantez că o să îţi tragi mâna înapoi foarte repede. N-ai cum să mori. Chiar dacă nu eşti pregătit, tot aia e la şocurile scurte. Cred că au probleme cardiacii.
Însă dacă insişti să stai ca la plajă nu ştiu câte minute (unul o fi de ajuns?) băgat în priză, probabil că organele interne or să te cam înjure şi se duc la culcare.

| RAY a răspuns:

Pamantul e incarcat negativ tu find incarcat pozitiv cand astea doua se ciocnesc tu simnti acea energie eliberata ca un soc, find incaltat cu pantofi acea energie =pozitiva scade si astfel se evita acel soc electric

| RAY a răspuns:

De ce crezi ca cablurile astea electrice au cauciuc?

| Mareacluj a răspuns:

Ca sa nu te curentezi. in orice caz cu de ce sa te joci cu curentul? Curentul electric nu e o jucarie, nu e pentru joaca.

| Dydy112 a răspuns:

Incaltamintea alina energia electrica, e un bun izolator electric.Dar totusi nu e bune sa te joci cu asa ceva. happy