| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

De ce credeti ca in secolele anterioare numarul barbatilor care stiau sa scrie si sa citeasca era mai mare decat numarul femeilor?
Personal, diferentele mi se par mari...

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca barbatul mereu a considerat femeia inferioara lui dar a avut nevoie de ea, femeile erau numa bune de facut copii, mancare, curatentie etc

din pacate si azi e un mare misogism

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca femeia a fost mereu considerata inferioara si nu avea niciun drept... si singura responsabilitate era sa creasca copii sa faca de mancare.

Barbatul se ocupa de bani, de acte si ce mai era nevoie.

Plus biserica si religia care a desconsiderat sute de ani femeia si a tinut in ceata multi oameni privandu i de dreptul la educatie

| justanotheruser99 a răspuns:

In trecut femeile nu aveau aceleasi drepturi ca și bărbații, prin urmare ele erau private de educatie, fiind considerat ca rolul lor era sa întrețină casa, crească copiii etc. Nu sa se implice in viață sociala sau politica. Plus ca mai demult nu se punea accentul pe alfabetizare, doar preoții si călugării stiau sa scrie/ citească, iar ei erau bineînțeles de sex masculin. Inca un motiv pentru care mai multi bărbați erau "educați"

| ALGator a răspuns:

Nu ai spus ce diferențe ai găsit.

La țară se maritau de la 13 ani și erau și trimise la munca câmpului.
Clasa de mijloc însă isi trimitea fetele la școală ("pension").

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Pentru ca barbatii trebuiau sa domine femeile.

| GreenVoid a răspuns:

Pentru ca rolul femeii era sa stea la cratita si sa faca copii pe banda rulanda, nu sa invete carte.Parerea ei nu era importanta deci nu i ar fi servit la nimic.