| anonim_4396 a întrebat:

De ce personele de oras sunt mai destepte decat cele de la tara?

20 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu e un lucru adevărat.
Poate sînt mai educate, la o anumită vîrstă.
Dar cînd vorbim de deșteptăciune sau inteligență, afirmația tanu cred că mai rezistă.
Ia tu cîteva exemple, din România și vei vedea. Caută locul de naștere al lui Eminescu, Creangă, Sadoveanu, Blaga, Coșbuc, Rebreanu, Caragiale, Blaga, Porumbescu, Enescu și atunci să mai discutăm.

| FiddleStick a răspuns:

Nu sunt de acord cu tine.Copii care vin de la tara de multe ori ii intrec pe cei de la oras.

| CristiUcV a răspuns:

Nu este tot timpul adevarat ce ai spus tu, totul depinde de educatia si cultura generala a fiecaruia

| JamilaGizeh a răspuns:

Probabil pentru ca au acces la mai multe informatii, da nu-i neaparat. In unele privinte oamenii de la tara sunt mai destepti decat cei e la oras si in primul rand sunt mult, mult mai muncitori.

| Trynda a răspuns:

Nu e un factor decisiv. Poate fi si invers. Totul depinde de mentalitate si vointa. Totusi la oras ai mai multe posibilitati.

| raluk27 a răspuns:

Cred ca e cam nefericita comparatia. In fiecare mediu exista prosti si destepti. Faptul ca o persoana de la tara nu a beneficiat de comoditatile unuia de la oras, nu inseamna ca e mai proasta. De exemplu, intr-un sat, sunt tarani prosti (care sunt lenesi, isi bat femeile, stau numai prin bodegi si nu se alege nimic de ei) si tarani destepti, care muncesc, au grija de gospodarie, ara, prasesc, mulg vacile, au recolta, iarna au camara plina, tin copii in scoli etc. La fel si la oras: sunt oraseni prosti si altii destepti. Sa nu fie cu suparare, dar sunt anumite persoane pe care le numesc "tarani de Bucuresti". De ce? Pt ca sunt niste calici de ultima speta, care nu sunt in stare sa realizeze nimic in viata, insa se cred grozavi numai pentru ca stau in capitala. Sunt oameni care locuiesc la tara, au case, gospodarii si o duc de n ori mai bine decat unul de la oras. Nu cred ca daca un oraseam are mall-uri, supermarket-uri, apa calda si wc in casa, implicit e mai destept. Si daca ar fi sa o luam altfel, adu un orasean la tara si ai sa vezi ca habar n-are cum se tine o sapa in mana sau cum trebuie pusa samanta pe camp. In schimb, taranul, pune rasaduri, uda, stopeste, praseste, recolteaza, si intr-un final, mananca o leguma mai sanatoasa decat ala de la oras.

Răspuns utilizator avertizat
| killllls a răspuns:

Nu e adevarat. oricum la oras e mult mai usor.

| dominyksk a răspuns:

Nu ai dreptate aici, depinde de fiecare cat ce si cum invata, si la oras sunt prosti de bubuie nu altceva laughing

Răspuns utilizator avertizat
| TaviMen a răspuns:

Nu sunt! Asa se dau ei, mai mari si mai tari si se cred " Cine mi-s eu!" ca is de la oras dar nu ii asa!

| Ramona7 a răspuns:

Nu stiu sigur daca e adevarat, eu cred ca e doar faptul ca la oras poti gasi profesori mai buni decat la tara, la oras se pune foarte mult accent pe invatatura, o prietena mi-a spus ca la tara nu este greu deloc cu scoala, fundita? happy

| adriano26 a răspuns:

Eu credeam ca e ceva genetic...big grin

| gabyzuza a răspuns:

De mere