| Buratina a întrebat:

De ce un patrat cu diagonala de 5√2 cm are aria de 25 cm²? Vreau demonstratia, dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| MIChan a răspuns:

Diagonala patratutui este l√2, iar latura e chiar l, de aici rezulta faptul ca latura este 5 iar arie este l ori l ori l adica 5 la a 3-a

4 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Este foarte simplu! Din moment ce aria este 5^2, înseamnă că latura este 5. Iar diagonala are formula latura ori radical din 2.
Sper să fi înţeles acum.

| Steff_7182 a răspuns:

@Dayana.se vede ca nu ai inteles nici macar acum; raspunsul tau e de-a dreptul stupid! Si nu doar dintr-un punct de vedere!

| andrey23 a răspuns:

tongue ce i-ai zis tu acolo este volumul cubului, si ar fi venit 125 nu 25. aria este latura la patrat tongue si de aia e 25

| Buratina explică:

Nu stiu de ce ti-am dat funda Samantasai, raspunsul tau e complet stupid. 5 x 5 x 5 = 25? laughing