| AnnAnne a întrebat:

De ce unii oameni considera ca daca faci liceu cu profil filologie, e pentru ca esti prea fraier/nu destul de buni sa faci mate-info? Cunosc multi care mi-au zis astalaughing

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Salut draga mea! :* big hug
Si eu sunt la "filo" si ma mandresc cu asta! smug
Toata chestia asta cu profilele mi se pare o mare tampenie.In viata poti sa faci ce vrei tu:te poti face sportiv,cantaret,actor,jurnalist,vanzator, om de serviciu, avocat etc.si ce legatura are asta cu profilul? Invata si vezi-ti de treaba ta si vei ajunge cineva cu siguranta! Iti doresc mult succes si nu te mai lua dupa altii! :* >big grin

11 răspunsuri:
| Balmung a răspuns:

Nirvana, nu este pe deplin adevarat. Sunt si elevi foarte buni la engleza care chiar vor sa se perfectioneze.Dar vezi tu, la filologie este acel examen de intrare care se da inainte de exmanele nationale. De obicei daca iei peste 6, iei examenul si esti ca si admis la acest profil la orice liceu. Unii chiar profita de aceasta oportunitate, chiar daca nu au o medie generala foarte mare sau cat sa le permita sa mearga la un profil cu medie mare.Claselele de filologie de obicei sunt cele mai dezechilibrate ca nivel de pregatire al elevilor. Sper ca te-am ajutat. Apropo cred ca refereai la bilingv nu?( limba straina)...

| Phineas a răspuns:

Pai la mate info dai bacu' la mate sau fizica...la filologie nu mai dai la mate.dai la alte materii

| ElyK20 a răspuns:

Deoarece deobcei la mate-info sunt toate fitele pamantului. Si de obicei daca ai fite ai si bani (ca ne doar de aia ai trecut de generala- dar nu intotdeauna).

| Anonim13265464 a răspuns:

Eu sunt la filologie de un an si ma mandresc cu astalaughing la noi in zona cel mai cautat profil este acesta foarte putin se mai duc la mate-info pentru ca nu se mai cauta, si profesori ne-au spus ca am facut cea mai bun aleger cu acest profil+ca la noi se considera ca, cei mai buni elevi sunt la filologie pentru ca consider eu ca la acest profil trebuie sa gandesti mai profund decat la mate-info unde trebuie sa inveti lucruri exacte, tu alege ce ti se potriveste tie cum au spus si ceilalti nu ti se inchid orizonturile daca dai la aceste profil, deci succes la alegerea care o s-o facibig grin

| Ecaterina_9469 a răspuns:

(Si eu ma duc tot la filologie)...Multi prosti au impresia ca daca se duc la filologie le va fi mai usor, dar ai nevoie de vocatie pentru oricare dintre cele doua(real sau uman).Eu consider ca filologia iti deschide orizontul si te ajuta sa cunosti mai multe despre lumea care te inconjoara(datorita cititului).De formulele matematicii nu prea vei avea nevoie in viata, dar cultura generala impresioneaza pe cei din jur.Fii desteapata si profunda! Alege filologia!

| VacutzaRoscata a răspuns:

Ce prostie straight face eu zic ca e mai bine sa mergi la filologie ai mai multa nevoie de ea in viata decat de matematica

| birdie14 a răspuns:

Nu baga in seama tot ce ti se spune...
Si eu urmez tot un liceu cu profil filologie,mai exact filologie-engleza,si asta pentru ca ma pricep la limbi straine.
Daca macar as fi inteles matematica, poate as fi urmat profilul mate-info, dar nu a fost sa fie...
Asa ca mergi pe drumul care crezi ca iti va oferi un viitor stabil...
Bafta.Si apropo nici macar nu este adevarat ce au zis acei oameni.

| Andrei_4336 a răspuns:

*nu destul de BUN sa faci mate-info...

| Laura141192 a răspuns:

Este o conceptie idioata care a pornit chiar de la profesori, de la cei mediocrii, evident...un motiv ar fi simplul fapt ca la filologie in general sunt mai multe fete.si da sunt fete proaste, dar asta nu inseamna ca baietii sunt mai inteligenti.sexul feminin este capabil sa vada si dincolo de ratiune, sa priveasca lucrurile mai profund, pe cand cel masculin este inclinat spre lucrurile exacte.este o simpla constatare de-a meahappydeci daca esti la filologie nu esti prost, ci doar dai o importanta mai mare imaginatiei si partii umane...la fel am putea spune noi de la filologie ca cei de la profil real sunt inculti pentru ca nu au auzit de androginiehappyasa ca depinde de tine, poti sa fii destept si la filologie daca pui mana pe carte.

| geo85 a răspuns:

Adevarul este ca in ziua de azi nu prea ai ce face cu un profil filologie! ti-o spun din proprie experienta si din ce am vazut si la altii! cei care au terminat profil real au avut mult mai mult de castigat in viata si au avut mai multe posibilitati dar in niciun caz nu poti sa zici ca esti fraier daca faci filologie.

| FlorinaZaharia a răspuns:

laughing). Nu cred ca ai cunostinte foarte informate sau inteligente daca ti-au zis asa ceva. Si eu vreau sa dau la filologie pentru ca imi place, nu pentru ca sunt prea fraiera sau nu destul de buna ca sa fac mate-info. Urasc matematica de cand ma stiu, si nici nu o sa-mi placa vreodata. Fiecare face ceea ce ii place si la ce se pricepe. Asa ca nu mai asculta de cunostiintele alea ale tale pentru ca nu stiu ce spun. :p