| Editzelu a întrebat:

De ce unii oameni sunt aproape toata viata tristi si o duc greu iar altii sunt aproape toata viata fericiti si o duc bine? Ce-i face sa fie diferiti unii de ceilalti?

8 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nu toţi oamenii pot fi egali. Unii s-au născut în familii bogate şi automat vor avea parte de sprijin material şi viaţă îmbelşugată, chiar dacă ei nu vor face nimic în viaţă. Alţii s-au născut în familii cu venituri medii, dar au muncit să ajungă mai departe şi s-au mai ridicat, sau dimpotrivă, au decăzut crezând că nu se poate mai bine de atât. Alţii s-au născut în familii numeroase, cu condiţii existenţiale precare, au trăit toată viaţa în sărăcie, neavând niciun sprijin. Ce ne face să fim diferiţi? În primul rând mediul în care ne naştem, familia, oamenii care ne înconjoară şi ne dau sfaturi despre ce ar trebui să facem în viaţă, profesia, ambiţia şi multe altele... Cert este că nimeni, dar absolut nimeni nu are parte de fericire deplină. Dacă eşti fericit pe plan material, nu eşti fericit pe plan familiar. Dacă eşti fericit pe plan familiar, nu eşti fericit pe plan profesional. Cei care par fericiţi şi ai impresia că nu mai pot de bine, nu fac altceva decât să schiţeze zâmbete pentru a nu arăta slăbiciunile. În viaţă e bine să te bucuri de fiecare lucru. Fericirea constă de multe ori în lucruri mărunte.

Toate cele bune!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unii se nasc cu curaj si risca. Apoi se imbogatesc si banul la ban trage. Altii sunt decenti pana la prostie. Altii sunt chiar prosti. Altii se multumesc cu putin. Altii sunt lenesi. Depinde.

| RAY a răspuns:

Nu suntem fericiti sincer tio spun nu exista om fericit doar om care se minte ca e fericit in realitate traim intro lume care ne duce spre moarte si atat, falsul zambet il avem ca sa parem ca alti si alti ca noi, ce fericire vezi tu in viata azi esti maine in groapa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata pe care o au, oamenii pe care ii au in jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand o sa faci psihologie o sa vezi ca psihicul uman e conditionat de anumite chestii. E normal sa apara diferente la nivel de gandire intre mine si Bill Gates, de exemplu.

| Lαrisα a răspuns:

Unii incearca sa priveasca partea plina a paharului.winking

| Miuletz a răspuns:

Personalitatea si traiul, de ce? oamenii optimisti vor vedea intotdeauna binele, nu o sa-i vezi vreodata plangand (decat din motive foarte serioase) pe cand cei pesimisti sunt tristi de orice, personalitatea este influentata si de trai (viata in care traiesti, in ce familie te-ai nascut) un om sarac de obicei este destept deoarece isi doreste mai mult si invata pentru a ajunge unde isi doreste, pe cand un copil bogat are deja "mura-n gura" adica normal deja stie ca are viata aranjata nu mai face nimic. Oamenii mereu au fost influentati, sa nu crezi niciodata "ce face omul face si maimuta" de fapt este "ce face omul face si celalalt om" in vremea noastra nu mai este nimic original, cum a zis si Picasso "Un artist adevarat copiaza o capodopera, un artist bun fura o capodopera".

| Cherry94 a răspuns:

Unii isi gasesc bucuria in lucruri marunte cand pentru altii fericirea materiala e cea care ii implineste, trebuie sa iti gasesti optimismul in ceea ce faci oricat de neagra e treaba.