| Editzelu a întrebat:

De ce unii oameni parca sunt perfecti din nastere si le iese totul bine si o duc bine si sunt fericiti iar altii se chinuie o viata intreaga si nu le iese nimic? Adica ma refer sunt unele persoane care au fost bine de mici si au dus-o bine pana la adanci batraneti iar altii s-au chinuit o viata intreaga si n-au reusit nimic.
Exista oameni speciali pe lumea asta sau care e explicatia? Se spune ca toti oamenii sunt egali din nastere.De ce unii sunt tristi iar altii sunt fericiti toata viata? De ce unii sunt mai slabi iar altii mai puternici?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu conteaza, in afara de bolile din nastere. O asa boala nu este un noroc sau ghinon. Ori se transmite din generatii, ori asa s-a intamplat sa fie.
Un astfel de lucru nu poate fi datorat cuiva (boala care nu este genetica), poate decat lui Dumnezeu, daca nu are legatura cu familia.
Asa se intampla. O viata buna sau rea este datorata puterii de munca, sanatatii, situatiei financiare si stiuatiei familiale.

Fericirea sau tristetea ti-o creezi singur.
Daca apreciezi ce ai, vei fi fericit in viata si nu te vei gandi la situatia financiara, chiar de e buna sau rea. Vei trai clipa si vei putea uita de probleme, te vei declara fericit.
Daca nu apreciezi ce ai, iti doresti mai multe lucuri, nu vei fi feritit si vei uita ce e ea. Tristetea te va acapara, iar setea de bani iti va fi pricipala preocupare.

Tristetea si fericirea sunt, insa, greu de controlat cand ai parte de diverse intamplari (ex., sansa unui doliu, scuze pentru exprimare)

Sper ca te-am ajutat. Concluzia este ca a fi perfect din nastere este un lucru imposibil insa, cu ajutorul muncii, poti fi mereu fericit, cu exceptia tragediilor din familia sau grupul tau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, aceasta este gandirea si opinia mea.

8 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu judeca oamenii dupa greutatea lor, dupa puterea lor, dupa averea lor, dupa frumusetea lor sau dupa ravna lor, caci si unul si altul a lasat din ceva pentru a creste in altceva. Cel bogat este sarac in liniste, cel tare este slab pentru altul si cel slab are taria lui ascunsa. Legile belagine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa functioneaza viata, asa a functionat dintotdeauna. Unii se nasc regii, alti cersetori. Pune niste seminte de flori in pamant, vor creste cateva flori aproape perfecte, cateva imperfecte, cateva nu vor creste deloc. Universul este haos iar o viata mai buna depinde doar de sansa.

| Lαrisα a răspuns:

Nimeni nu-i perfect.

| petrescuionut a răspuns:

Asa ne-a facut domnu nu ai ce face acum nu stiu de ce te intereseaza asta daca o duci bine parinti tai au muncit pentru tine nu ca alti de sta asa happy

| Unicorn322 a răspuns:

De ce unii oameni sunt fericiti si alti oameni nu sunt fericiti? Toti ar putea sa fie fericiti. Nu cred ca cineva poate sa spuna ca nu are nici macar un motiv de bucurie.

| cally a răspuns:

Ce intrebare e asta? laughing Pai unii sunt ceva copii de bogatani,manelisti, staruri, celebritati, arhitecti, arheologi sau or castigat la loto.Altii stau acasa si frec menta laughing Si nu invata laughing

| Casi12 a răspuns:

Pai...uneori depinde si de parinti:daca parintii sunt inalti si puternici,atunci si copilul va fi asa,iar daca parintii sunt scunzi si slabi e normal ca si copilul lor sa fie asa.
Dar,sunt unii oameni mai destepti, care, orice fac, fac bine si sunt si oameni care, oricat s-ar chinui."nu-i duce capul"... Sper ca te-am ajutat... Funda?