| MadalinNRWAY a întrebat:

De curiozitate, la BAC stiu ca daca am o nota mai mica de 6 pot sa ma inscriu sa dau examenul din nou urmatoarea sesiune. Vreau sa stiu daca e valabil si la o materie la care am luat o nota mai mare de 6 (spre exemplu la materia respectiva am cele mai mari sanse sa maresc), in rest stiu ca trebuie sa nu am nimic sub 5 si media tuturor 6 ca sa fiu admis.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca la toate materiile ai promovat (ai obtinut cel putin 5) dar nu ai avut media de cel putin 6 atunci, in urmatoarea sesiune poti alege sa sustii examenul la toate materiile, numai la doua sau numai la una, alegerea este a ta si poti sustine examenul la care materie/materii vrei tu.
In cererea de inscriere vei mentiona materiile la care vrei sa-ti fie recunoscute notele obtinute in sesiunea anterioara.

| Mosotti a răspuns:

Pai daca media totala e minim 6 ai luat bacu, nu conteaza ca ai luat 5 la o materie si 7 la alta.
Poti avea 5 si la doua materii, daca ai min 7 la celelalte doua.
Totu e sa iasa media min 6, atat conteaza.

| MadalinNRWAY explică (pentru Mosotti):

Bun, o sa refac intrebarea sa ma fac inteles, sunt curios daca ma pot inscriu sa mai dau examenul la o materie la care am luat nota peste 6, spre exemplu am 5, 6, 6, vreau sa stiu daca am voie sa maresc la o materie la care am deja 6 si sa il fac 7 eventual, pentru ca cineva mi-a zis ca pot sa dau examenele doar la materiile la care am sub 6, adica de la 5.99 in jos

| Mosotti a răspuns (pentru MadalinNRWAY):

Nu stiu daca poti sa dai la o materie sa iei peste 6, e logic ca le da voie la aia cu sub 6 ca sa aiba sanse sa ia bacu, la ceilalti nu prea are sens.
Ai luat bacu, gata, fi multumit.

| Feri5 a răspuns:

Îl dai la toate, din nou. Nu mai contează că ai trecut la celelalte materii, dacă la una nu ai trecut.

| MadalinNRWAY explică (pentru Feri5):

Chestia asta nu mai e valabila de ani buni, poti sa dai bacul la o singura materie, celelalte raman valabile indiferent de cat timp trece