| Jager a întrebat:

De la ce vine cuvantul "boanghină"? Eu stiam ca vine de la cei ce sunt catolici, am un cartier de catolici in oras iar toti le spun "boanghine" laughing.
Am cautat pe net si vad ca inseamna bozgor.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceangaii sunt populatie de origina romanao-catolica (nu catolici). Boanghina (boanghen) sunt populatie de origine maghiara.

| minrest a răspuns:

''Boanghena'' este porecla data romanilor din Transilvania de romanii din Regat, catolicii de la voi sunt numiti asa pentru ca au venit din Transilvania cu cateva secole in urma. Dar foarte multi nu stiu, si cred ca e sinonim cu bozgor.