| Anonimulantisocial17 a întrebat:

De se se pune accentul prea mare pe studiu?
Inteleg trebuie sa ai minim 10 clase sau 12.
Eu consider ca 12 clase sunt destule.
Dar mai nou vad ca in societate cei cu 12 clase sunt considerati ca nu au scoala si ca trebuia sa faca facultate etc.
De ce sa fac studii pana la 25 de ani? Nu toata lumea are bani de la parinti sa îi intretina la facultați. Mai nou cand aud oameni ca ai doar 12 clase si ca nu te duci la facultate te cred boschetar. Atunci despre cei cu 8 clase si 10 clase ce parere aveți?
De ce nu intelege lumea ca unii parinti nu au cum sa isi intretina copiii la facultate. Taxa de exemplu e 2000 lei pe an si caminul in jur de 190 lei pe luna plus alte cheltuieli ajunge ca un student sa aiba nevoie de minim 500 lei pe luna. Multi parinti nu au banii astia dar tot sunt judecati ca vezi Doamne de ce nu s-a dus la facultate.

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă ți-ai da interesu să înveți ar fi de plătit doar căminu, care sincer e chiar ieftin pentru câte include. în plus, dacă înveți și mai bine iei bursă de merit care e 600-700 de lei, adică să-ți plătești și căminu și să te și întreții ori există posbilitatea de job pe lângă facultate. așa că asta cu „părinții n-au bani" nu mai e scuză. azi dacă vrei, poți, chiar și venind dintr-o familie fără posibilități

| Anonimulantisocial17 explică (pentru Adry05):

Am incercat sa invat insa nu sunt capabil sa inteleg matematica si nu pot lua bacaloreatul din aceasta cauza. Luna aceasta am invatat mult insa la matematica nu stiu cum se fac exercitiile si nu inteleg nimic nu are cine sa imi explice iar la romana am memorat cateva argumentari la subiectul 3 insa mai am. Crede-ma ca vreau sa iau bacaloreatul dar nu vreau sa merg la facultate si oricum parinti ma trimit la munca nu vor sa auda de facultate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine te pune sa intri la taxa?
Si nu te considera nimeni boschetar daca nu ai facultate... trebuie doar sa ai educatie atat tot.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ia-te după oameni și după ceea ce vorbesc ei și o să ajungi departe.

| doctorandus a răspuns:

Dacă nu vrei la facultate nu te silește nimeni. Alții au muncit ziua și făcut facultate la seral.

| Catrice a răspuns:

Ca din ce în ce mai multe joburi necesita studii superioare.
Da' tu nu-ți fa griji ca pe câmp e bine și fără școală.

| Radandam a răspuns:

Tu vezi măi băiete cum scrii?

| InYourMind a răspuns:

Exista burse si joburi part time

| xXVranceaXx a răspuns:

Dacă tot te crezi săturat de viață asta nemulțumitoare pentru tine, plictisitoare, tăcută, du-te pe câmp. Eu mă mir de cum ai scris 7 alineate de text pentru această întrebare
Nu degeaba există educația
Degeabă îți petreci timpul pe educație, dacă ești un leneș. Ai nevoie numai de două lucruri: de cultură generală și elementele de bază

| Anonimulantisocial17 explică (pentru xXVranceaXx):

Am fost si pe camp obligat de parinti bineinteles.Dar nu iseamna ca daca ai 12 clase destimul tau e pe camp.Cu 12 clase poti avea un job decent nicidecum pe camp.Nu vreau sa fiu director sau inginer si nu am nevoie de un salariu de 6000 lei deci nu am nevoie de facultate fiind ca nu imi pot urma pasiunile in acelasi timp de exemplu daca ma duc la facultate nu pot munci si nu pot sa-mi cumpar motocicleta si masina eu fiind pasionat de acestea. si plus ca nu imi place sa invat si nu sunt capabil sa iau bacaloreatul

| xXVranceaXx a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Este viața ta, îți aparțin ție deciziile. Acum este treaba ta, cel mai recomandat este să iei bacalaureatul pentru o viață mai bună

| Pitbullllll a răspuns:

Societatea impune acest lucru însă există oameni cu facultate care au ajuns boschetari, de ce? Pentru că nu sunt locuri de muncă, in schimb sunt oameni fără facultate care au ajuns milionari, părerea mea este că o făcută atunci când îți dorești să lucrezi într-un anumit domeniu, poliție, medicină daca domeniul in care vrei sa lucrezi nu necesita facultate atunci nu e nevoie sa mergi la facultate

| lucimuci a răspuns:

Daca nu ai bani joci la loto sau la pacanele sau eventual barbut pentru a face rost de bani