| PicuMotanu a întrebat:

Ce parere aveti de bursele studentesti? Mie mi se pare ca sunt date la misto cateva sute de lei bursa. De ce spun asta, pentru ca un student trebuie sa se cazaze sau sa aiba bani de naveta (daca e relativ aproape de facultate) bani de mancare, rechizite, plus alte cheltuieli. Insa primele trei categorii sunt cele mai importante. Aproape 10 - 15 de milioane de lei din start cheltuiala in fiecare luna(poate si mai mult). Din cate vad numai cei din clasa medie in sus isi permit sa faca o facultate restul sunt dati la o parte, discriminati, nu stiu cum sa zic! Eu consider ca ar trebui sa fie 1000 E pe luna bursele de studii ca sa isi permita toti copiii sa faca o facultate si binenteles regurile de obtinere a burselor sa fie un pic mai duredar sa fie reguli. Voi ce parere aveti?

12 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Stai la camin si ai rezolvat problema

| Adry05 a răspuns:

Mi se pare suficient cat sunt, e decent si nu te pune nimeni sa-ti cauti chirie daca nu-ti permiti, stai la camin ca daca ajungi sa iei bursa oricum nu-l platesti sau platesti foarte putin. Nu te obliga nimeni sa faci facultate iar daca chiar esti asa dispretuit de soarta aplici pentru bursa sociala si aia e. Daca nu te incadrezi la conditile lor, inseamna ca n esti asa dispretuit cum te crezi

| Evolution a răspuns:

Alocatia pentru copii inainte era 42 de lei si acum a marit-o la 84 de lei.(ma rog, de 2 ani cred)
Ti se pare ca 84 de lei sunt suficienti pentru a creste un copil? nici macar 2 zile.
Traim in Romania, ce parere sa am sau sa avem... daca ei atat considera ca trebuie, asta e. Macar trenul l-a facut gratis pentru studenti dar chiar si asa. e insuficient.
Asta e tara, tot ce putem face este sa invatam si sa muncim pentru propriul nostru viitor si eventual sa mergem acolo unde ne este bine.
Nu incurajez neaparat plecatul in straintate, dar la ce conditii avem prin spitale si altele... aici totul e pe bani. Trebuie sa dai bani sa ajungi la un spital privat unde ai conditii normale, sa nu zic conditii bune.
Asta e, eu dupa ce termin facultatea (mai am 2 ani), daca nu reusesc sa traiesc decent aici, (targetul meu undeva la 1000 de euro macar la inceput ) atunci nu am ce cauta in Romania. Prefer sa mor de dor decat de saracie. Salariile sunt si de 2000 de euro in Romania (cel putin pentru IT, in domeniul meu) dar trebuie sa stii meserie. Ce castigi aici, se castiga dublu sau triplu in strainatate. Chiar daca chiriile sunt mai mari acolo sau nivelul de viata putin mai scump, dar totusi ai conditii si nu mori in spital ca aici. Si statul nu isi bate joc de tine. Dar aici este o alta discutie.
Trage tu concluziile.

| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea nu este pentru totii copii, doar pentru cei premianti, care-i duce capul si vor sa ajunga cineva in viata. Cam 90% din copii nu ajung sa faca nici o facultate, ci ajung simplii muncitori sau casnici, ca multi nici atata lucru nu sunt in stare sa faca.
Cat priveste bursa de merit, se da un ajutor banesc, iar cazarea este gratuita, asa ca, nu ai nevoie de sute de lei pe luna (ca milioanele au disparut acum 12 ani!
Cat priveste transportul, toti elevii si studentii au reduceri, asa ca, nu-i cazul sa faci vreo problema din asta.
Mai sunt unii copii care fac facultatea doar pentru ca-i imping parintii si le platesc cursurilel, dar astia sunt cei care ingroasa paturile la somaj sau ajung casnici mai tarziu, ca nu i-a tras inima nici sa invete de placere si nici nu sunt capabili sa isi ia vreun job. Iar pentru astia, chiar ar fi o irosire de bani, atat din partea parintilor, cat si din partea statului.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Am si eu o intrebare, care prin raspunsul tau ar rezolva intrebarea pusa de tine.
Dar pentru ci 1000 de Euro ca bursa pretinsa de tine: cine ar trebui sa munceasca, ce salariu ar trebui sa primeasca si ce procent din acel salariu sa-i fie retinut? ASTEPT CU DRAG SA-TI TERMINI FACULTATEA SI SA-TI CEDEZI SALARIUL PENTRU UN "NEICA-NIMENI" CARE VREA SA PLECE "AFARA".

| Evolution a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am spus 1000 de euro targetul la salariu. Nu am zis nimic de bursa, nu m-am referit sa am 1000 de euro bursa laughing.
Cred ca ai inteles gresit raspunsul meu.
De exemplu, in Germania alocatia este de 200 de euro. La noi este 84 de lei.
Preturile la mancare sunt cam la fel aproape (am fost in Germania, am parintii care lucreaza acolo de ceva bani, stiu ce vorbesc).
Deci cam unde as putea trai mai decent happy?
Problema este alta, noi romanii suntem familisti. Insa parca as plange intr-un mercedes decat intr-o dacie laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Evolution):

"... Eu consider ca ar trebui sa fie 1000 E pe luna bursele de studii ca sa isi permita toti copiii sa faca o facultate... " " | PicuMotanu a întrebat:
Salut TPU! Ce parere aveti de bursele studentesti? cum? ce? care-i baiul si care-i nedumerirea? care-i adevaratul tau cont?winking tongue

| Evolution a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu stiu ce ai sau ce spui acolo dar eu nu am scris asa ceva.

| Evolution a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ori ai probleme psihice ori te prefaci laughing)

| mastadont a răspuns:

Sunt total de acord. După ce că îți cer zeci de acte îți dau doar vreo 2 3 sute de lei de milă, iar banii nu intră lunar întotdeauna.

| Justme1997 a răspuns:

Eu cred că bursa este destul de ok, și dacă faci naveta cu trenul la clasa a doua e gratis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La muncăăăă!