| Fjordneddey a întrebat:

De unde stiu vorbitorii nativi de lb. engleza sa citeasca corect pentru prima oara un cuvant pe care nu l-au mai vazut niciodata? De exemplu cuvinte care contin litere silentioase, au un spelling ciudat etc. Si va rog nu vreau raspunsuri de genul: "cauta in dictionar", folosesc nu stiu ce metoda de despartire in silabe, intreaba pe cineva.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Foarte buna intrebarea. Nu prea ma pricep, deci tind sa cred ca e intuitiv, sau poate apeleaza chiar la memoria colectiva.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

La fel cum și tu poți citi un cuvănt romănesc pe care nu l-ai mai intălnit vreodată, cum ar fi,, Cucu ru cucu

| DeMicUnCălător a răspuns:

La fel cum și tu poți citi un cuvănt romănesc pe care nu l-ai mai intălnit vreodată,

Întrebări recente