| Edyez a întrebat:

E ceva greșit în a considera că prezentul e de rahat și să încerci să te axezi pe viitor, pentru a ajunge cineva? E greșit să îți dedici timpul învățând pentru școala doar la materiile pentru bac și pentru alte limbi străine care te atrag și la celelalte doar sa treci?

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti "ajunge cineva" fara a avea o solida cultura generala dobandita in liceu! Gandeste-te cat de mult va avea de suferit imaginea ta publica daca spui, spre exemplu, ca alchenele sunt plante sau ca Olanda are capitala la Copenhaga.

| Superior a răspuns (pentru alessia5158):

Esti indoctrinata, sorry.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima intrebare e ambigua si nu iti pot raspunde pentru ca nu te-ai facut inteles pe deplin.
Legat de a doua intrebare, e nevoie sa ai o cultura generala si cunostinte din aproape toate materiile. Notele sunt neimportante, cunostintele tale conteaza, eu invat fara sa ma gandesc absolut deloc la note pentru ca nu-mi pasa absolut deloc ce nota considera un profesor ca merit eu. (si am intalnit profesori care, la materia pe care o predau, au cunostinte chiar sub ale mele si totusi fac pe grozavii si dau note mici) Depinde si la ce profil esti, la uman, din clasa a-11-a, cam toate materiile sunt importante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cum interpretez eu intrebarea,nu,nu e gresit.Dar nu poti ignora in totalitate prezentul.
Da,dupa mine e."la materiile pentru bac si pentru alte limbi straine"Depinde si unde vrei sa mergi mai departe. Spre exemplu, la medicina iti trebuie si fizica, si biologie, si chimie, dar nu dai la toate bac.Asta nu inseamna ca nu mai inveti

Răspuns utilizator avertizat
| PooPy4YooU a răspuns:

Sa fiu sincer mie nu mi se pare gresit nimic din tot ceea ce ai spus.
Prin prezent iti construiesti viitorul.
Eu fac la fel. Si multi altii au facut la fel si chiar au ajuns oameni cu putere in tara asta si fara sa stie ceva la Geografie sau la Chimie si tot asa.