| gomen a întrebat:

E greu bacul la istorie? Am auzit că istoria românilor e destul de lunga și complexă..de asta am întrebat...Ar fi ok sa ma pun cam din semestrul al doilea din clasa a 11-a, pe treaba serioasa? Nu zic ca acum nu învat dar nu prea are legătura cu bacul. Îmi e frica. worried
Acum în a 9-a învățăm despre istoria antică și nu are legătura cu România.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Istoria Romaniei nu este chiar atat de complexa si nici dificila.
Nu am consultat programa, dar probabil ca se pleaca, daca nu de la Burebista, cel putin de la razboaiele daco-romane. Mai avem si un "mileniu intunecat" despre care nu se stiu prea multe, apoi firul se reia din secolul XIII odata cu asa-numitele descalecate si se incheie in perioada contemporana. Nu este nimic foarte dificil. Daca te apuci din clasa a 11-a, ar trebui sa iei o nota mare la finalizarea examenului.
Cateva recomandari:
Istoria Romanilor - Constantin Giurescu si Dinu Giurescu
O scurta istorie a romanilor povestita celor tineri - Neagu Djuvara
O istorie sincera a poporului roman - Florin Constantiniu

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E mult de tocit da eu am recuperat in al doilea semestru de a 12-a cu pregatire. Am invatat mult intr-adevar dar am si luat mare si ma concentram cam numa pe istorie ca romana si logica le aveam deja relativ puse la punct.

| RAY a răspuns:

E istoria ta man,e istoria stramosilor tai, trebuie sa fie o bucurie ca un tanar sa aiba habar de istorie, eu am iubit istoria la scoala, sunt atatea modalitati gen
eu vad documentare, citesc carti, intru pe anumite formuri, citesc de pe wiki, si istoria antică e minunata

https://www.youtube.com/results?search_query=istoria+romaniei+documentar

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ray, Istorie Romaniei incepe din secolul 14 (primele mentiuni de pe la sfarsitul secolul 12 - sec 13)
Asa numita "Istoria antica" are cam acelasi nivel de realitate ca si Harap Alb happy. "Un popor de peste munti si vai"

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Antichitatea nu are legatura cu Romania
Încă înainte de anul 2.000 î.Hr. și până în secolul I î.Hr., pe teritoriul României de astăzi, pe atunci Dacia, sunt evidențiate de izvoarele arheologice și istorice diferite uniuni de triburi tracice, daco-getice, mai importante fiind cele de sub conducerea Regelui Charnabon (sfârșitul sec. VI î.Hr. - începutul sec. V î.Hr.), a Regelui Dromichaites (sfârșitul sec.IV î.Hr. - începutul sec. III î.Hr.), precum și a regilor Oroles și Rubobostes (prima jumătate a sec. II î.Hr.). Daco-geții erau caracterizați de către istoricul Herodot drept „cei mai viteji și mai drepți dintre traci". În secolul I î.Hr., sub stăpânirea Regelui Burebista (82-44 î.Hr.), s-a format primul stat dac unitar centralizat, cu capitala la Argedava (actuala comună Popești - Nucet, județul Giurgiu), cetate situată pe malul drept al râului Argessis (Argeș) și amplasată la cca 18–20 km sud-vest de centrul actualei capitale a României, București. Capitala statului dac este menționată de antici drept „Cetatea Soarelui" (Hellis). Limitele statului dac erau, în Nord: Carpații Păduroși, în Est: întreg țărmul vestic al Mării Negre până la gurile râului Bug, în Sud: munții Haemus (Balcani), în Vest: confluența râului Morava cu Dunărea Mijlocie, la granița de astăzi a Slovaciei cu Cehia și Austria, apoi cursul Dunării și chiar dincolo de el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dacii au inceput sa colonizeze meleagurile de la nord de dunare inca de prin 1000 BC, desigur s-au amestecat cu alte popoare ca schitii, DAR nu se poate vorbi de un "stat" decat de prin anii 168 BC
DE CE?, deoarece in sec 4-3 BC, Celtii s-au extins pana in est inclusiv peste teritoriul triburilor dacice, ca urmare au adus tehnologii noi, care au dus la progres. Nu degeaba la scurt timp dupa "invazia" celtiilor triburile dacice s-au dezvoltat. Formand un mic stat in 168 BC, undeva prin Transilvania de unde s-au extin in afara arcului Carpatic, unandu-se cu cu alt trib mai mare Getii

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in banat si ardeal cine au fost primi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Punctul meu de vedere e ca, "Dacii" (Tracii nordici) s-au extins pe teritorii vaste de la marea neagra pana in Panonnia, tinand cont ca in perioada respectiva Europa nu era atat de populata. in vest Celtii (nord Pen. Scandinava triburile Germanice) in est Scitii (care s-au intins inclusiv si in Transilvania).
Dar era triburi mici separate, nu se poate vorbi de stat. Ca urmare a migratiei celtiilor, triburile indigene Dacice au invatat tehnologii noi, la scurt timp formandu-se prima alianta IN 168BC, CONFORM ISTORICIILOR IN Transilvania, de unde treptat s-a extins cu timpul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Problema a fost :aproape concomitent cu infiintarea Daciei, Putin mai la sud Grecia era infranta si ocupata De Imp Roman, ca urmare Tracia care era "tara satelit" pentru Greci a fost incorporat de asemenea in Imp Roman. Ase se face ca Imp Roman s-a intins pana la Dunare, in acelasi timp Si Dacia extinzandu-se devenind vecini... Initial Romanii neavand treaba cu zonele de la Nord de Dunare, obiectivul era pozitia strategica (protectie naturala Dunarea) Romanii fiind ocupati cu rabzoaiele impotriva Celtiilor, zona balcanica nu se astepta nici un atac iminent,,, Dar aici intervine Regele Daciilor, care nu putea sta in locul lui, si ataca Imp Roman, ucigand insusi guvernatorul Moesiei. de la faza asta zarurile au fost aruncate,

| sierra1 a răspuns:

"sa ma pun cam din semestrul al doilea din clasa a 11-a, pe treaba serioasa?"

așa să faci!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

E aceeasi toceala ca la romana.