supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

E normal ca un copil in clasa I sa planga in fiecare pauza din fiecare zi la scoala? Fara motiv

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu este normal.
Invatatoarea ar trebui sa observe aceea stare si sa analizeze cauza, discutand cu copilul.

Cauza ceea mai probabila este ca, copilul n-a mai fost inainte in vreo comunitate organizata (gradinita) fara parinti sau alti apropiati, iar acum le duce lipsa si e afectati de atatea straini.

| supadeceapa explică (pentru Bula):

A fost la gradinita.

| Bula a răspuns (pentru supadeceapa):

Invatatoarea a invatat la scoala cum sa procedeze in asemenea cazuri.

| Adry05 a răspuns:

Nu

| Freya1 a răspuns:

Cred ca da...
Si eu am fost asa in clasa |. Aveam o problema cu emotiile, anxietatea si statea tata cu mine in fiecare pauza pentru ca nu ma puteam adapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A dat și clasa 0?

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Ești prea naivă, mereu e un motiv, decât dacă nu are vreo boală psihică, dar până la urma și boala e un motiv(e aproape imposibil să aibă), deci acestea fiind zise, aflați motivul.

| Jay1 a răspuns:

Da e normal de ce nu ar fi? toţi avem emoţii.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man nu e normal in scoietatea de azi dar poate cine stie prin ce trece depinde daca plange de fericire sau de tristete.

| Illuminati2016 a răspuns:

Pe mine cand m-a dus mama la scoala in clasa I ce am mai plans laughing

| Nevroza a răspuns:

Are depresie

| Gaby212 a răspuns:

Poate are motivele lui...
1.Probleme acasa(parintii il abuzeaza, se cearta des sau asista la acte de violenta)
2.Nu este bine integrat de colectivul scolar(copiii nu il baga in seama, se poarta urat cu el sau invatatoarea il pune in situatii dificile)
3.Chestii minore, copilaresti(invidios pe alt copil/frate sau sora )

| FruttiFresh300 a răspuns:

Poate are motiv dar nu-l știi tu. Poate are probleme cu colegii din clasa sau cu cei mai mari. Poate este exclus.
În mod normal ar trebui sa discutați cu învățătoare ca să-l ajute sa se integreze, pentru că altfel vor fi niște consecințe în viitor. Discutați cu copilul și vedeți ce se întâmplă, nu-l lăsați asa.

| AlexAL275 a răspuns:

Poate încă nu s-a acomodat s-au plânge că nu sunt părinții lângă el

| Basthet a răspuns:

Bună! Da, este normal, dacă este foarte atașat de casă și de familie, dacă nu a fost pregătit sufletește pentru școală, pentru despărțirea (temporară, desigur) de ai săi; poate nici noul mediu nu îi place, poate nici învățătoarea. Cel mai apropiat membru al familiei (mama, tata sau bunica, poate un frate mai mare) trebuie să stea de vorbă cu el, calm, cu căldură. Să-i explice că la școală poate afla lucruri pe care nu le poate afla acasă, de aceea se duce. Învățătoarea trebuie și ea să facă totul pentru a-și apropia copilul. În sfârșit, e destul de greu să dai sfaturi când știi atât de puțin despre copil și situația lui. Succes!

| SebyHorvath a răspuns:

Nu este normal, recomand sa consultati un pshisolog

| florinmitroi a răspuns:

Se rezolva cu un PET de Ciucas 2, 5L

| supreme95 a răspuns:

Nu e normal.