| AlexG98 a întrebat:

E normal sa cumpar lapte proaspat abia muls si in 24 de ore cand il pun la fiert sa se branzeasca? Asa repede se branzeste laptele?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca in astea 24 de ore a stat in casa, la caldura, da, se poate imbranzii, fiindca intra in proces de fermentatie din cauza caldurii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde la ce temperatură a fost păstrat timp de 24 de ore.

| mihai69 a răspuns:

Da, e foarte normal, dacă nu a stat la mai puțin de 5 grade Celsius în acest timp, iar răcirea să se fi făcut imediat după mulgere.
În mod normal, se pune direct la fiert, și apoi se dă la frigider. Asta dacă vrei să-l ții mai mult.

| Catrice a răspuns:

Pai daca e natural si nu e procesat ca ala din magazin laughing

| Vântulalb a răspuns:

Cateva raspunsuri anterioare foarte proaste. Copii!
Laptele natural, cel de vaca nu de magazin, se altereaza foarte repede. Chiar tinut la frigider. E recomandat sa se fiarba imediat. Chiar si asa, dupa ozi-doua, fermenteaza si te trezesti cu lapte prins.
Daca l-ai fiert dupa 24 de ore, da se branzeste numai daca e incalzit. Si corasla (acea branza de la fiert) e buna de mancat. Nu o arunca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal. Il pui imediat la fiert

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vacă batrână.

| Mihaita2002 a răspuns:

Astia care au raspuns pana acum nu stiu ce vorbesc. Daca laptele a stat la temperatura camerei (de preferat e sa-l tii la rece) si nu s-a acrit nu are voie sa se facă branza

| AlexG98 explică:

Il tin la frigider dupa ce il aduc...il dau fetitei de 11 luni si de asta intreb...deci trebuie fiert tot si bagat la frigider? Si dupa doar il incalzim?

| DanielBosu a răspuns:

E vaca stricata

| DianaMishipisicutamishipisi a răspuns:

Nuuuu deloc!