| Cristina_Maria_1992 a întrebat:

E pentru cei care au dat ieri examenul la romana. La subiectul II exercitul 5 ..la fraza aceea daca am impartit in 3 dar am numit corect primele doua propozitii ce punctaj primim? Va rog sa intrebati un profesor happy nu imi dau seama dupa barem ce punctaj imi poate da

6 răspunsuri:
| Uuuuuuu a răspuns:

Daca se acorda 4 puncte pentru 2 propozitii, iar tu pe cea principala ai scris-o corect primesti automat 2 puncte.Restul depinde de profesor daca vrea sau nu sa iti puncteze.Cred ca ti se va puncta tot exerciutiul cu 3 puncte.Bafta maine la mate!

| Cristina_Maria_1992 explică (pentru Uuuuuuu):

Sper sa fie asa! laughing multumesc!

| LovellyAngel a răspuns (pentru Uuuuuuu):

Se puncteaza clar in barem daca a scris atributiva primeste 2 puncte, nu pentru principala. Dar cum a impartit in 2 propozitii At, nu va primi punctaj nici pentru asta. Nu are cum sa primeasca 3 puncte, dar depinde de profesor

| brighteyes a răspuns:

Pai aceeasi greseala am facut-o si eu, si majoritatea.Banuiesc ca ne va puncta cam jumatate.

| andreix2c a răspuns:

2 puncte iti da. Am intrebat profesoara de la pregatire. Si eu am facut la fel si multi altii. Chiar daca erau verbele la infinitiv am crezut ca,, a fi comentate'' poate fi predicat nominal si asa am luat P3 ca propozitie de scop, dar asta e.

| Cristina_Maria_1992 explică:

Eu am pus P.P ..ATR. CS si trebuia doar P.P. ATR