| anonimyyyyyyyy a întrebat:

Este adevarat ca daca nu luam 5 la mate si romana la evaluarile nationale mergem la un liceu profesionaL?
Scuzati categoria dar este cea mai vizionata

Răspuns Câştigător
| SefaTa97 a răspuns:

Buna, nu este adevarat.
Si eu am dat aceasta evaluare nationala, si nu a fost asa. Se face medie dintre romana si matematica si valoreaza 50% din media de admitere, iar restul de 50 % media din clasele 5-8.
Funda?

5 răspunsuri:
| SantaAndrei a răspuns:

Repartizarea se face in functie de medii happy avand in vedere ca sunt 10 clase obligatorii, la un liceu intri, doar ca in functie de medie, o sa ajungi la unul foarte slab....si in general sunt alea profesionale

| buffa a răspuns:

Poti sa mergi la oricare liceu, dar depinde si de nota medie

| WoKy a răspuns:

Astea-as aburelie fie de la parinti fie de la profesori. Am avut in clasa colegi care au luat 2 la mate si respectiv 4 la romana si cu toatea astea a intrat la liceu fara nici o problema la admitere.
Intr-adevar, se face media la examene cu cea din 5-8, iar rezultatul final reprezitna media finala, cu care te vei prezenta la liceu dorit pentru inscriere.
Cu cat ea e mai mica, cu atat scad sansele sa alegi fie un profil bun fie un liceu bun.
Noroc!

| soricelulRulz a răspuns:

Nu este adevarat, stai linistita, simularile se vor trece ca si teze (nu este peste tot la fel, aici e lasat la latitudinea profesorului) dar nu vor influenta intrarea la liceuwinking

| RememberToSmile a răspuns:

Nu,poti sa mergi la orice liceu iti permite media