| Edmonds2342 a întrebat:

Este adevarat ca puterea musculara ne este limitata de catre creier?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vorbesti de forta absolutã este cat se poate de adevarat, eu fac sala de 6 ani si practic si forta absolutã adicã misc greutatea doar o singura datã Ne este limitat de creier deoarece inainte trebuie sa se obisnuiasca sistemul nervos si ligamentele dupa masa musculara, de aceea oamenii cat dulapul pe hormoni li se rup muschii deoarece sistemul lor nervos si ligamentele nu sunt dezvoltate sa reziste la un asemenea stres
Mai este si mindset deoarece trebuie sã ai o stare mintala si adrenalina la maxim cand faci ceva cu toata forta ta

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De o gena, descoperita la sobolani de loborator, cei care nu aveau gena aveau masa musculara inca de pui si erau mult mai masivi ca restul

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu, este fals. Puterea musculuara este limitata de musculatura insasi, de volumul muschiului, de procesele energetice care au loc la nivelul acestuia etc.

| Dan193 a răspuns:

Probabil, pentru ca atunci cand adrenalina in sange ne creste organismul ne este capabil la mult mai multe decat cum suntem de obicei. De exemplu cand eram mai mic fugeam de o haita de caini si doar dintr-o saritura m-am ridicat in maini peste un zid de 2 metri, ceea ce dupa idee n-as fi putut face, ca eram cam slabut.

| Edmonds2342 explică (pentru Dan193):

La asta ma gandeam si eu. Adică am observat ca in situații criza suntem capabili de eforturi fizice pe care, in mod normal nu le-am putea face.

| Socke a răspuns:

Nu imi dau seama.

| Socke a răspuns:

Lenea sa te duci la sala este limitata de catre creier, asta-i sigur.

| Edmonds2342 explică (pentru Socke):

laughing) amuzant
Nici nu m-am gandit la asta când am pus întrebarea laughing

| Socke a răspuns (pentru Edmonds2342):

Deci te duci sau nu la sala? laughing (mi-a iesit emoticon?)
te ține?

| Edmonds2342 explică (pentru Socke):

Nu ma duc pentru ca nu sunt nici calici când vine vorba de masa musculara, dar nici cine stie ce... si sincer nu as da banii pe asa ceva, mai bine fac acasă ceva exercitii. E clar ca nu se compara sala cu ce faci acasa, dar eu ma multumesc si cu atât.
Si nu, nu tia iesit emoticonu laughing (trebuie sa pui ":" urmat de doua "))" ) laughing

| Socke a răspuns (pentru Edmonds2342):

Merci laughing