Întrebare recomandată | fgmijpb a întrebat:

Eu sunt pe clasa a 8 a si sunt bun la matematica si lucrez si in particular cu o profesoara si are doar cuvinte de lauda la adresa mea, dar la teste o dau in bara urat de tot si nu imi amintesc ce am lucrat inainte cu o zi si cum se rezolva exercitiile. Ma blochez pur si simplu. De asemenea nu reusesc sa retin unele formule si tipuri de probleme. Ce sa ma fac? Peste o luna e simularea, iar eu nu fac mai mult de 7 la variantele de examen pentru ca gresesc din neatentie sau nu imi mai amintesc cum se rezolva exercitiile. Ma simt frustrat si fata de colegii mei, vazandu-i cum invata mai putin decat mine si iau note mai bune. Ce as putea face sa remediez aceasta problema?

20 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu lucrezi suficient. Nu fixezi procedeele in mintea ta, nu ai incredere in tine. Lucreaza mai mult. Si atentie la felul in care explicit rezolvarea, cei mai multi elevi pierd pentru ca explicatiile lor sunt ininteligibile.

| fgmijpb explică (pentru SkyPilot):

Lucrez destul de mult. 6 variante pe saptamana plus temele de o zi pe alta care sunt destul de lungi. Si la ce te referi prin explicatii ininteligibile?

| SkyPilot a răspuns (pentru fgmijpb):

Rezolvarea este redactata prost, nu se intelege rationamentul, nu se specifica ce definitie/teorema se aplica etc. Nu e o critica la adresa ta, este o observatie generala de care ar fi bine sa ti seama.
Chestia cu variantele nu te ajuta prea mult. Nu retii mare lucru cad treci prin toata materia deodata si sari de la una la alta. Ar trebui sa iei capitol cu capitol si sa le aprofundezi.

| Lawliet14 a răspuns:

Poate ca lecitina te-ar ajuta. Daca nu, fa-ti un set de analize. Si stai mai mult la aer bineinteles, mananca sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai probleme cu memoria. Iti recomand un tratament cu lecitina. Ea te va ajuta sa ai memorie ma buna si asa nu te vei mai bloca la teste!

| Trandafirii a răspuns:

Buna ar fi bine sa repeti in fiecare ora, sau roag o pe profesoara da exprlice mai bine, dar daca profa are cuvinte de lauda, ea stie ce zice si sigur nu o vei da in bara, daca iei macar un 8 e ok si in legatura cu ca nu retii a doua zi e doar o inconstienta pe moment la simulare iti amintesti, succes!

| Katherine20 a răspuns:

Sincer, 7 mi se pare o notă bună la simulare la mate laughing
1. Încearcă să te culci devreme în seara de dinaintea testului, ca în următoare zi, să ai mintea limpede.
2.La școală e de preferat să nu-ți mai repeți teoremele, problemele etc. doar dacă simți că e neaparată nevoie căci, îți zic din propria experiență, mai rău te încurci și ți se amestecă toate în cap.Așa că, în pauze, fă orice altceva dar nu sta cu gândul la test.
3. Încearcă să ai mai multă încredere în tine și cunoștiințele tale.Repetă-ți înainte de test : "Va fi, ok, am să știu", o gândire optimistă, ajută. happy Dacă nu-ți iese un exercițiu NU te panica nici nu pierde vremea cu el, rezolvă întâi tot ce știi, apoi revino la cele mai complicate.
4. După ce ai terminat, nu uita să te mai verifici încă odată, să fii sigur că nu ai greșit cumva, din neatenție.
5. Dacă crezi că ai probleme cu memorie, cumpără ceva tablete de la farmacie(cred) sau mănâncă ciocolată neagră sau nucă, am auzit că sunt bune pentru memorie happy
6.În timpul testului, fi relaxat... gândește-te că ești la tine acasă, că nu se întâmplă nimic grav dacă iei o notă mai mică și totul va fi ok, dar să dai tot ce-i mai bun din tine la examene. happy

| Katherine20 a răspuns:

Și bineînțeles să faci cât mai multe exerciții acasă happy

| OnTheTop a răspuns:

Problema este una singura. Nu iti da suficiente teme. Si eu iau ore de matematica dar primesc tema o pagina din culegere. Chiar daca nu iti da tema, incearca sa rezolvi mai multe exercitii. Si apropo 7 la simulare eu zic ca e binisor.

| Greenthrone75 a răspuns:

Parerea mea este ca ai o problema emotionla.Trebuie sa lucrezi mai mult cu tema examenului, adica profesoara sa te supravegheze(cea cu care faci pregatire)si tu sa dai un test.Si eu aveam aceeasi problema, dar nu la mate! E doar un sfat, sper ca te-am ajutat! Funda?happy

| Greenthrone75 a răspuns:

Oh! Da! Inaintea tstului sa te incurajezi(ex.''Il dobor eu si pe asta";"Pe mine nu m-a face un test"; si cea mai importanta"Nu imi e mi-e frica de un test")

| Cimped a răspuns:

Ori asta iti este nivelul ori trebuie sa schimbi profesoara.

| Koyzu a răspuns:

Fi mai cool.Invata mai putin.In situatile de presiune o sa fi obligat sa iti aduci aminte de rezolvari.

| gabi8florentina9 a răspuns:

Fa ce am facut si eu preda meditati celor mai putin buni si asa iti explici si tie si lor, si crede-ma mai repede inveti asa demersul execitiilor si formulele.
In timpul testelor incearca sa fi calm, fredoneaza melodia ta preferata, gandeste-te la persoana pe care o placi, deseneaza ceva pe ciorna... nu stiu fa tu ceva sa te relaxeze. Inainte de orice test pune-ti in cap ideea ca esti bun si ai invatat asa nu o sa ai nici o problema.

Bafta la simulare si la examene.

| vlad55555 a răspuns:

Salut, am avut si eu asa o problema. Du-te in ultima banca mai departe de ceilalti si inainte de test seara si dimineata repeta esentialul(sper ca te-am ajutat).

| BeatriceBB a răspuns:

Te blochezi. dupa mine du-te la o farmacie si cere o pastila de memorie. te calmeaza p.s si mie mi se intampla

| rnihai a răspuns:

Ori esti bun ori uiti formulele? incearca sa te odihnesti inaintea unui examen, e foarte important (poate cumva lucrezi intens pana in ultimul moment, lucru care poate duce la uitarea formulelor si gresirea unor exercitii pe care credeai ca stii sa le rezolvi). asadar, trebuie sa fii relaxat cand te gandesti la exercitii si examene, sa incerci sa intelegi ce se ascunde in spatele unei formule inainte sa o memorezi, caci totul este logic. de asemenea, foloseste tot timpul pe care il ai la examen. daca acesta dureaza 3 ore, preda lucrarea dupa cele 3 ore, timp in care ar trebui sa ai timp sa treci prin lucrarea facuta de tine pentru verificari. daca se intampla sa incepi un exercitiu si sa nu iti amintesi formula, nu te panica si nu te bloca in el, mergi mai departe si te intorci ulterior la el, cand ai mintea mai putin blocata. deoarece raspunsul e mai lung, iti repet ca e foarte important sa te odihnesti suficient si sa fii relaxat. indiferent ce se intampla, viata merge inainte si e loc pentru toata lumea!

| LarisaLary12309 a răspuns:

Sunt in aceiasi situatie ca tine.Eu incerc sa imi canalizez altfel emotiile, poti sa iti imaginezi ca esti singur intr-o incapere si poate te concentrezi mai bine.

| GreenMonster a răspuns:

Salut! Si eu am avut aceeasi problema tot in clasa a 8-a (acum sunt in a 9-a), si am luat MemoPlus timp de o luna sau mai putin.Din punctul meu de vedere sunt foarte eficiente, si ti le recomand cu cea mai mare placere.Bafta!

| alexandraAlleBaa a răspuns:

Am un coleg care este exact in situatia ta, dar la majoritatea materiilor.El crede ca stie multe lucruri, se grabeste la teste si este sigur ca va lua nota mare, dar cand afla rezultatele incepe sa isi rupa parul din cap... Poate asa se intampla si cu tine, poate esti prea increzator in tine si te grabasti...