| Lariiiiiisss a întrebat:

Explicati-mi si mie multimea numerelor rationale.Nu inteleg treaba asta cu Z* & Q+. Care imi explica si mie mai pe intelesul unei fete de a 6-a, primeste fundita.tongue

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

Ok. Multimea numerelor rationale cuprinde numerele naturale si numerele intregi, dar se mai adauga si fractiile ( zecimale sau ordinare). Atentie! Sa nu adaugi la multimea numerelor rationale fractiile neperiodice infinite, deoarece sunt numere irationale (R\Q), dar o sa inveti despre asta. Bun. Multimea Z* sau Z +, nu are deloc importanta, reprezinta multimea numerelor intregi diferite de zero si nu pozitive, ATENTIE! Adica numerele negative de la minus infinit la -1 pana la 1, 2, 3, 4... pana la plus infinit ( o sa inveti imediat despre infinit) happy ). In cazul Q +, lucrurile stau altfel, deoarece reprezinta multimea numerelor rationale pozitive adica, de la zero in sus. Sa nu confuzi numerele diferite de zero cu star, de numerele pozitive care inseamna mai mare ca zero. La multimile cu Q+ sa Z+ sau C+ (multimea nr complexe) se iau doar numere pozitive, pe cand la cele cu stea se iau cele negative, dar si pozitive, diferite de zero.