| navarre a întrebat:

Facerea (17:1-10).,, Iar legământul dintre Mine şi tine şi urmaşii tăi din neam în neam, pe care trebuie să-l păziţi, este acesta: toţi cei de parte bărbătească ai voştri să se taie împrejur."
Se poate crede ca Adevaratul legamant care trebuie pazit, cu Divinitatea, este acesta, de taiere imprejur?
Si nu a fost dat numai pentru evrei, deoarece explica clar :din neam in neam!
Si trebuie sa ne gandim deoarece daca toti avem strabuni comuni(Adam si Eva), de aici rezulta ca suntem cu totii de acelasi neam!

7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Mda...ok dude

Răspuns utilizator avertizat
| eli1eli a răspuns:

Citeste 1Corinteni 7:19

| Kiragagash2012 a răspuns:

Eu iti spun sigur ca dumnezeu exista, pentru ca daca iisus a inviat si sunt foarte sigura ca nimeni nu a mintit in legatura cu asta, sunt sigura ca daca sa-ar fi putut puna la indoiala acest lucru sunt sigura ca am fi aflat cu totii, oamenii nu ar minti in legatura cu asa ceva, in primul rand ca nimeni nu poate sa faca astfel de minciuni publice pentru a fi citite de catre oameni ( incerc sa spun ca daca ar fi o minciuna, cineva ar fi spus adevarul, deoarece nu toti oamenii vor raul altora,(intotdeaua) vor fi si cei cara sa spuna adevarul,) sunt sigura ca nu avem motiv sa ii credem pe cuvant din prima, dar daca aveti intrebari, sunt sigura ca pot da o explicatie logica pentru fiecare intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| smarttie a răspuns:

Aici depinde de interpretarea ta personala. Daca citesti intreaga carte "Facerea" / cel putin paragraful referitor la acest lucru vei observa ca nu mai este aplicabil neaparat si in zilele noastre.