| navarre a întrebat:

ADONAI (Dumnezeul lui Israel),este doar pentru evrei sau pentru tot restul globului?
Daca da,atunci de ce nu se respecta anumite,,reguli"impuse de ADONAI pentru omenire?
Sau Adonai este,, ceva"si Dumnezeu adevarat este,, altceva"?
http://www.trilulilu.ro/......rael-si-ev
Adevaratul Dumnezeu este,, schimbator"sau acelasi din eternitate? Ganditi-va cati copii ar trebui,,nimiciti"deoarece nu sunt taiati imprejur! acesta fiind un legamant sfant cu Dumnezeu(ADONAI), BIBLIA SPUNE!

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Adonai reprezinta posesiunea si stapanirea peste fiecare om.El guverneaza, este suveran.Acest Dumnezeu a trimis pe Fiul Sau ca lumea sa fie mantuita prin El.

| Allrc24 a răspuns:

Dumnezeu are mai multe nume: Elohim(Domnul Dumnezeu, cel puternic, divin), Adonai(Domnul, indicand o relatie de tipul Stapan-slujitor), El Elion(Cel Preainalt), El Roi(Cel ce vede totul), El Shaddai(Dumnezeu Atotputernic), El Olam(Dumnezeu cel vesnic), Yahweh(DOMNUL "Eu sunt", având sensul de Dumnezeu veşnic, existent în El Însuşi). Toate acestea sunt numele lui Dumnezeu si indica acelasi Dumnezeu care este de altfel cel caruia crestinii se inchina

| Allrc24 a răspuns:

Si apropo faza cu taierea imprejur apartine strict de legea echiului testment. noi suntem lub Legea cea noua data de Iisus Hristos. Legea Noului Testament
"Si luand painea, multumind, a frant si le-a dat lor, zicand: Acesta este Trupul Meu care se da pentru voi; aceasat sa faceti intru pomenirea Mea.Asemenea si paharul, dupa ce au cinat, zicand: Acest pahar este Legea cea noua, intru Sangele Meu, care se varsa pentru voi."(LUCA 22, 19-20)

| danny0152 a răspuns (pentru Allrc24):

In primul rand trebuie s intelegi ce inseamna legea noua.IN Noul Testament spune clar ca Vechiul Testament cat si Noul Testament au fost sub inspiratie divina si data omului pentru al invata mustra si intarii.Adica vrei sa spui ca noi avem acea autoritate divina de A NU TINE CONT la invataturile Vechiului Testament la legea cea sfanta pe care Dumnezeu a scris-o cu degetele sale la profetiile apocalipsei si la randuirile data de Dumnezeu catre tot pamantul.Asta pare sigur o mentalitate de anticristi data unor anumiti neo-proestanti(nu vreau sa numesc) in timp ce crestinismul era in perioada de marea deruta cauzata de lumina pe care a adus-o Luther crestinilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Ager a răspuns:

Deși dumnezeu are mai multe denumiri, el are doar un nume. Acest nume apare de aproximativ 7000 de ori în Scripturile ebraice (vechiul testament).
Care este acest nume? Același despre care Isus Cristos, Fiul Său a zis : (Matei 6:9). . .Voi aşa să vă rugaţi: «Tatăl nostru care eşti în ceruri, să fie sfinţit numele tău.
Care este acest nume?
În ebraică este יהוה (YHWH).
În limba română este tradus prin Iehova.

| Ager a răspuns:

Cât despre legământul legii sau legea mozaică (dată lui Moise), trebuia respectată până la venirea lui Mesia. De ce până atunci? Deoarece Mesia (Cristos din grecește, care literlmente înseamnă "Unsul") urma să ÎMPLINEASCĂ legea.(Matei 5:17) 17 Să nu credeţi că am venit să desfiinţez Legea sau Profeţii. N-am venit să desfiinţez, ci să împlinesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai,mai cati denumiri are doamne-doamne si pe unii ii baga in ceata.ba mai mult; pentru unii e allah, pentru altii budha, pentru unii satan.nici nu stii ce sa mai crezi, nu in cine.eh.asta e.merjem inainte.

| Preotul a răspuns:

ADONAI este insusi Dumnezeu. El este acelasi din eternitate. Poporul lui Israel era poporul binecuvantat de el.