| YayuK a întrebat:

Facultatea de Drept sau cea de Medicina?
Voi ce ati alege daca ati fi in locul meu-o persoana cu putere de asimilare, care in mare parte din cazuri are dreptate, putere de convingere si e sigura pe sine; are taria de a nu lesina cand vede sange si e dispusa la noi incercari?
Cam asta-s eu si sincer, nu stiu ce sa aleg.
Pe de o parte Dreptul suna pe atat de bine pe atat de frumos cu un master in Criminalistica. Pe de alta parte Medicina pe atat de frumoasa pe atat de grea.
Pe de o parte la Drept faci 4 ani si 2 de practica neplatita, pe de alta la medicina 6 si rezidentiat de la 2 la 5 ani platit.
Pe de o parte dupa Drept te chinui se mori ca sa prinzi un loc ca avocat, procuror, criminalist, pe de alta parte, dupa Medicina, intri mai usor intr-un job?
Deci CARE?

Răspuns Câştigător
| Lora19 a răspuns:

Sfat de la o viitoare studenta la Medicina ( da Doamne! ): alege Dreptul, nu iti sacrifica viata muncind atat, nu la bani si cariera se rezuma totul ( eu as fi ales Ist. Artei, dar nu am avut sustinerea alor mei).

10 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Daca e sa ti cont de bani, medicina e foarte slab platita in Romania, eventual daca vrei sa pleci dincolo, se merita sa faci medicina!
Cat despre drept, e bine platit si poti sa iti deschizi propriul cabinet de avocatura!
Eu as alege dreptul big grin

| Chris a răspuns:

Sunt domenii foarte diferite, iar pentru ambele îţi trebuie vocaţie. Eu, spre exemplu, îmi doresc să urmez Medicina încă de când eram probabil în ciclul primar. Gândeşte-te ce îţi doreşti tu cel mai mult. Sunt oameni care se realizează atât după ce termină Dreptul, cât şi după ce termina Medicina, însă nimic nu e bătut în cuie. Totuşi, cântăreşte bine posibilităţile-deşi din câte văd, le-ai întors pe toate parţile şi hotărăşte-te din timp, tu singură. Nimeni nu-ţi poate alege meseria. Mult succes!

| YayuK explică:

Daca ar fi sa fac ce imi place le-as face pe amandoua dar e prea multlaughing Plus ca, la Medicina, sistemul sanitar romanesc e de toata bafta...in practica pur si simplu medicii la care esti isi bat joc de tine si te trateaza ca pe o carpa-am vazut asta de curand. Cred ca voi merge pe Drept daca da Domnul sa iau examenul de admitere si sa intru la buget. 10x everybody.

| Filip23 a răspuns:

Eu as merge pe medicina. Ca avocat dureaza mult pana iti faci clientela si cred ca e plictisitor sa aperi hoti si excroci.

| cOsmania a răspuns (pentru Filip23):

Ma, a da "facultatea de Drept" nu inseamna a te face avocat pentru a apara hoti si excroci, sunt multe altele pe langa avocati cum ar fi procurorul, notarul, criminalistul... si multe altele
A fii avocat nu inseamna doar sa aperi hoti si excroci sunt avocati de mai multe feluri...dar tu ce sa stii

| Quanah a răspuns:

Medicina e mai frumoasa, si te simti super cand salvezi oameni. Pe cand la drept trebuie sa iti bati capul pentru toti incompetentii care vor sa scape de parnaie.

| Ella a răspuns:

Eu zic sa le faci pe amandoua si gata...scapi de indoieli si de batai de caplaughing) >big grin

| MiawrrrAleex a răspuns:

Paiii, care itim place, pe care ti.o poti permite!

| Paul_Budu_1996 a răspuns:

Din orice punct de vedere as privi tot dreptul iese castigator

| Kalonese a răspuns:

Dupa descrierea ta ar fi bine sa mergi la drept dar daca nu vrei sa muncesti chiar asa de mult poti sa mergi la medicina, in orice caz eu te sfatiuesc la drept. Sper ca te-am ajutat!