| anonim_4396 a întrebat:

Fii-miu m-a rugat sa-l ajut la teme la matematica si mi-am dat seama ca nu mai tin minte teorema lui Pitagora. Poate sa ma ajute cineva?

8 răspunsuri:
| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Intr-un triunghi dreptunghic, patratul ipotenuzei este egal cu suma patratelor catetelor...Adica formula este:BC la a 2=AB la a 2+AC la a 2

| greg a răspuns:

Suma patratelor = patratul ipotenuzei happy

| guess_who a răspuns:

Intr-un triunghi dreptunghic, suma patratelor catetelor este egala cu patratul ipotenuzei.Ador geometriahee hee

| mIsTeR a răspuns:

Teorema lui Pitagora este una dintre cele mai cunoscute teoreme din geometria plană (euclidiană). Teorema lui Pitagora afirmă că "în orice triunghi dreptunghic, suma pătratelor catetelor este egală cu pătratul ipotenuzei". Dacă se notează cu a\, şi b\, lungimile catetelor unui triunghi dreptunghic, şi cu c\, lungimea ipotenuzei acestuia, atunci teorema lui Pitagora poate fi formulată algebric astfel:

a^2 + b^2 = c^2. \,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eb=12 ab=20 af=4 sa se caculeze ae fc ac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie îmi place geometriawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In orice triunghi dreptunghic patratul ipotenuzei este egal cu suma patratelor catetelor.Aceasta este teorema lui Pitagora!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In orice triunghi dreptunghic patratul ipotenuzei este egal cu suma patratelor catetelor.Aceasta este teorema lui Pitagora!