| almaz a întrebat:

Fratele meu vrea să aplice la medicina dentară chiar dacă a absolvit liceu cu profil socio-umane. El are medie buna și la liceu și la bac, nu ne facem griji legate de admitere, dar văd ca își face puțin griji legat de faptul ca va avea multă fizica / chimie, materii pe care nu prea le-a studiat el in liceu (fiind la profil uman). Oare să renunțe la ideea asta cu stomatologia? Cine are experiența și ne poate da un sfat, mulțumesc mult!

A doua varianta ar fi facultatea de drept unde nu ne facem nici un fel de probleme.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poate, atata vreme cat este capabil sa ia examenul de admitere la facultate, unde sustine examene din chimie, biologie, fizica sau la ce materii se mai sustine.

| Wr3nch a răspuns:

Daca va permiteți poate face un an pauză, si ia meditatii la fizica si chimie ca sa stie mai bine.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai la stomatologie intra pe baza de examen. Dacă știe la cele doua materii e în regula (biologie -obligatoriu, chimie/fizica - una la alegere). Dacă nu, sa ia un an meditații la ele pentru examenul de admitere.
Sa mearga pe stomatologie dacă ii place.

| Eireann a răspuns:

Am mers la medicina generala dupa filologie. Am facut meditatii la chimie in liceu inainte de admitere dar nu prea am avut treaba cu fizica. Se face biofizica in anul 1 dar e materie destul de usoara. Chimia in schimb e importanta si te ajuta foarte mult daca stii cat de cat chimia organica, biochimie, etc.

| haileewatson a răspuns:

Spui ca nu va faceti griji in legatura cu admiterea la medicina dentara, si dupa spui ca el e ingrijorat fiindca nu prea a studiat fizica/chimie. Pai la examenul de admitere nu se da din fizica/chimie/biologie?