| midnight a întrebat:

Fratzilor, sunt a7-a si la anul dau teza aia nesuferita(la istorie sau la geografie). din cate stiu trebuie sa alegi una din doua. faza e urmatoarea: la ce e mai usoara materia in clasa 8 la istorie sau la geografie?
voi la ce ati dat teza(si cat ati luat)?

14 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Depinde de felul in care vezi tu lucrurile. Personal, eu percep geografia ca fiind mai usoara, insa ti-am spus, trebuie sa iei in considerare si pasiunile tale.

| StefanS a răspuns:

Eu nu am dat teza. Anul asta am de dat bacul. Dar capacitatea am dat-o la geografie si chiar daca in timpul anului era sa raman corigent, am mers la capacitate si am luat 9. 50 si pot sa spun ca nu am invatat chiar deloc acasa. Doar ce am facut la scoala in ultimile saptamani.
La faza cu alesul intre geo/isto depinde de ce iti place. Daca iti place sa inveti date, nume atunci ia istorie.

| cinnamon a răspuns:

Mie in primul semestru mi s-a parut mai usoara la istorie, in al doilea la geografie. Am dat din istorie pentru ca geografia nu m-a interesat niciodata. Si acum tot cu istoria ma impac mai bine.

| Maryabaii a răspuns:

Eu sunt in a7a si nu dau teza la geografie sau istorie.

| hiigee a răspuns:

Geografie. iti zic sincer, e foarte usoara materia intr-a 8-a.istoria e mai grea
am dat la geografie si am luat 10 :d

| bozioru a răspuns:

Eu am dat la istorie si am luat 9. 80winking. depinde de ce iti place...sugerez sa te axezi pe istoriewinking

| A12NDRA a răspuns:

Pai nu stiu sa-ti zic la ce am dat si cat am luat pentru ca nu am ajuns acolo, insa profesorul meu de geografie a zis ca in clasa a8-a o sa avem geografia romaniei, cred ca aia e simpla nu? La istorie trebuie sa ti minte anii cand s-au petrecut lucrurile si e mai greu, cred.

| lola a răspuns:

Eu am dat capacitatea din geografie.Cred ca e mai usoara si e si mai putin de scris. O tipa care a picat cu mine in clasa a scris 7 pagini la istorie:O.geografia e mai logica, exacta... e prea simplu ca sa gresestihappyEu am luat 9 la geografie daca tin bine minte. Oricum, depinde ce iti place mai mult.

| UninspiredName a răspuns:

E cam la fel de usoara.na.acuma la geografie trebuie' sa inveti ca robotu', da la istorie trebuie sa mai bagi si o leaka de logika...
eu am luat 7 50 la istorie, da am gresit primul punct ...si luam 8 50.mrg.oricum a pus 2 puncte in plus .acuma.vezi si tu.wave

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand alegi materia care te atrage! atractia fata de o materie te face sa o asimilezi mai usor(asta era ideea, eu am dat teza la amandoua). Daca nu-ti place nici una, nu te mai duce la scoala! Vorbesti cu parintii tai si le explici ca ai alte preocupari si nu ti se pare tie cool sa fii elev.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt a 8 a acum.am dat teza la istorie.am luat 10 happy
acum depinde ce iti place mai mult.la geogra trebuie sa poti invata ca robotul, si sa te pricepi cu hartile.la istorie mai trebuie si putina logica, si sa te descurci la compuneri, pentru ca vei avea un eseu istoric. oricum, nu e genul de compunere ca la romana, asa ca daca nu esti bun la romana nu iti fa probleme ca nu o sa te dezavantajeze la teza la istorie.la geogra mie personal mi se pare foarte greu sa inveti la subdiviziuni de te doare capul. dar am vazut ca a fost teza destul de usoara si la geogra, depinde si de profesor, au avut intrebari banale gen: cu ce se invecineaza Romania in sud? de ce este Romania tara pontica? dar si chestii mai grele. oricum, sincera sa fiu, a fost mai greu la noi, dar mie mi-a placut si nu regret ca am dat la istorie. oricum, profa a facut cu noi la pregatiri multe chestii asemanatoare cu ce ne-a dat la teza, depinde de prof. oricum, conteaza f mult ce iti place

| FredFlintstone a răspuns:

Stupid depinde de ce prfi ai

| wEek1d a răspuns:

Istorie

| Danny_4297 a răspuns:

So, eu sunt tot a7a si majoritatea prietenilor mai mari de clasa a8a spun ca la istorie a fost mai usor decat la geografie, dar la mine sta putin altfel... Profesoarei mele de geografie nu a prea interesat'o ca majoritatea copie la teza, pe cand profesorul de istorie este dat si luat si nu poate nimeni sa copie la el. Trebuie sa inveti foarte bine... Dar in fine chiar daca materia e mai grea, tot la geografie dau.