| Moraru_Emma_1997 a întrebat:

Fundă! Am nevoie de exerciții de dezvoltare personală pentru toate tipurile de vârstă, exerciții interactive. Jocuri pe care le pot face pentru copii, exemple de stimulente, etc. Dacă aveți idei în afara celor basic precum "Baba-Oarba", "Țară, țară, vrem ostași" etc., vă rog să mă ajutați.

16 răspunsuri:
| 1231242 a răspuns:

Salutări!

baba oarba te poate dezvolta cu un ochi vânăt dacă joci cu cine nu trebuie,,,, păi astea niște jocuri amărâte, ce te dezvoltă personal sunt alegerile pe care le faci,,, bineînțeles e părerea mea, uite niște jocuri:Monopoly(trebuie să ai răbdare de fier), Nu te supăra frate, baschet, fotbal, jocuri de societate online, gen sims.

| Moraru_Emma_1997 explică (pentru 1231242):

Cred că nu m-am facut înțeleasă. Exercițiile trebuie să fie psihologice. Precum jocurile cu diferite culori, am nevoie pentru examenul de admitere la Master al prietenei mele?

| T0T a răspuns (pentru Moraru_Emma_1997):

Vrea să intre la master pe așa ceva și nu poate găsi o idee așa simplă? Mai bine stă acasă.

| Moraru_Emma_1997 explică (pentru T0T):

Crezi că nu are exerciții în plan? Am cerut sfatul altor persoane deoarece am crezut că voi găsi și altceva. Mai bine stai acasă tu, dacă nu vii cu nimic productiv aici, nu mă fă să-mi pierd timpul citind aberațiile tale.

| Moraru_Emma_1997 explică (pentru T0T):

Dacă este atât de simplu, Vino cu minim 15 de exemple și demonstrează acest lucru, pentru toate categoriile de vârstă: copil, adolescent, adult.

| T0T a răspuns (pentru Moraru_Emma_1997):

Ai cerut sfatul că ideile ei nu erau îndeajuns, că nu a venit ea cu ceva suficient de productiv deși ar fi trebuit în mod normal să fie ceva gândit de ea că eu dacă dau o admitere nu pot alege varianta "întreabă un prieten". Aș fi idiot dacă aș cere ceva în plus dacă aș ști că ideile mele sunt suficient de bune și aș fi incapabil dacă m-aș baza pe forțele altuia. Aberantă e situația voastră.

| Moraru_Emma_1997 explică (pentru T0T):

ORICE SURSĂ DE DOCUMENTARE ESTE BINEVENITĂ DACĂ ESTE ÎNAINTEA ADMITEREI. NU există regula ce să îți interzică ție ca individ orice sursă în plus de informare despre un subiect pe care dorești sa il abordezi liber cu privire la posibilele exerciții ce iti pot cădea la examen, Genius. Nu copie pentru examen, și-a făcut planul însă m-am oferit să îi caut și alte idei cu privire la ce abordează ea. Tu încă pierzi timpul de pomană aici, nu ai adus niciun răspuns ce să susțină întrebarea pe care eu am pus-o, ocupi secția aceasta degeaba. Nu te-am invitat să îți verși frustrările aici, am cerut un ajutor privind un subiect. Nu ești capabil să dezbați acest lucru, te invit să ieși, altfel îți voi recompensa meritul cu plângeri la adminii paginii.

| T0T a răspuns (pentru Moraru_Emma_1997):

Prietena ta probabil dă dovadă de aceeași incultură ca a ta. Și vrea să ajute copii? De aia sunt ăștia vai de capul lor, toți proștii vor să ajungă cadre didactice. Admiterii*, bine-venită* apropo. Dar sunt sigur că cine se aseamănă se adună.
Ideea nu e că nu e "binevenită" nicio sursă de informare însă în cazul ăsta, pentru a ajunge acolo, din punctul meu de vedere pe lângă cultura(pe care probabil niciuna dintre voi nu aveți că nici cu limba română nu sunteți în stare) e nevoie și de puțină inventivitate. E nevoie să vă puneți și voi creierul la lucru, nu doar să copiați idei ca după să însușiți laurii, deoarece oricine poate copia dar asta nu înseamnă că e cu adevărat bun pe chestia aia. Pur și simplu prietena ta nu spun că nu se poate descurca, însă nu e făcută pentru așa ceva, e pur și simplu mediocră. Acum că sistemul acceptă orice prost pe acolo, asta e altă treabă, eu doar îmi expun opinia în ceea ce o privește și în ceea ce cred eu că trebuie să ai ca atu ca să ajungi acolo. Nu e ceva cu care să te joci căci educând oameni mi se pare una dintre cele mai mari responsabilități pe care trebuie să le ai și ai nevoie de puțin creier ca să te adaptezi fiecărei situație, fiecărui individ. Nu ajungi acolo doar că așa ți-a venit ca după să întrebi pe TPU că altfel mai bine te duci să vinzi cartofi.
Recunosc că e nevoie să știi anumite terminologii să înveți de la alții, dar problema asta e făcută ca să îți pună ție la lucru creativitatea că de aia se numește admitere pentru tine ca individ. E testul tău și trebuie să vii cu ideea ta. Poți avea satisfacție că iei admiterea aia din ceva ce nu e făcut de tine? Atunci e penibil, ce naiba. Umanismul la asta se rezumă, la creativitate. Iar problema asta mie unuia mi se pare o problemă ce e făcută ca să fie rezolvată, nu copiată.
E strict dreptul meu să îmi dau cu părerea despre asta și eu încă cred că prietena ta e incapabilă iar tu proastă de-a binelea. Simplu.
La piață cu atitudinea de mahalagioaică te-ar prinde bine și probabil și pe prietena ta.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Să nu mai zic că tu îmi zici că îmi pierd timpul de pomană dar tu faci cam la fel. Apropos, ce ai postat tu aici nici măcar nu e întrebare. Dacă mă întrebi pe mine nu satisface scopul site-ului. E ca un fel de temă. Poate am vrut și să te enervez(și mă bucur că mi-a ieșit) deși am spus niște chestiuni cât se poate de reale și pe care totuși le meriți din plin.

| Moraru_Emma_1997 explică (pentru T0T):

Nimeni nu te-a întrebat nimic, nu ti-am cerut sfatul tie in special, ca fapt divers, inainte sa susții ca dai pe-afara cu nivelul de inteligenta, tin sa-ti precizez ca rămâi un individ cu importanta unei scame pentru mine, cat si pentru Univers. Daca nu stii altceva sa faci decat sa vii si sa strici buna dispoziție sau nu esti in stare sa oferi un ajutor unui membru, dragul meu frustrat, nu ai niciun motiv sa iti exprimi opinia liberă, caci, daca stam sa o luam logic, nici tu nu ai adus niciun răspuns productiv care sa ma ajute sa imi clarific ideea cerută. Nu trebuie sa pun semnul de punctuație "?" pentru a cere ajutorul cuiva în legatura cu alte idei, nu ma astept sa înțelegi, dupa cum am spus, scopul TAU aici nu exista. Pe un astfel de forum nu au ce cauta persoane ce strica starea celor ce cer diferite opinii in legatura cu un subiect. Te inteleg ca nu ai altceva mai bun de facut decat sa împroști cu materia maro in alte persoane si sa te mai cureți din anxietate, depresie si frustrări, eu nu am cerut asa ceva, eu am cerut un sfat, o opinie pentru un subiect care ar fi folosit unor copii, nu in favoarea ta. Nu am facut o reclama pentru a fi interzis asa ceva pe forum, so, shut the? up. Stai linistit, m-am descurcat si fara ajutorul tau mizer, a avut cel mai bun rezultat pentru idei. M-as bucura sa ii vezi fata de invingatoare in timp ce te inteapa frustrarea in coaste pentru ca oamenii reusesc sa ajunga unde isi propun si fara rautaciosi ca si tine care nu isi gasesc scopul in viata. Pupici

| Moraru_Emma_1997 explică (pentru Moraru_Emma_1997):

Iar ca să știi pe viitor, aici nu este vorba despre creativitate, este vorba de teste psihologice clare pe care se pot face analize asupra atitudinii unor persoane. La un examen de admitere de acest gen nu mai este cazul de așa ceva, Sherlock. Nu ești în măsură să îți lași opinia aici deoarece nu activezi în domeniu, acesta fiind primul punct. În al doilea rând, afirmarea ta aici nu are sens, nici relevanță. Încerc să înțeleg oamenii ce nu sunt capabili să accepte un refuz, dar nu voi înțelege niciodată oamenii dezaxați care doresc răul altora. Tu rămâi cu scrisul și cu gura mare, noi ne facem treaba și producem ceva productiv pentru societate. Aceasta este viața. Unii sunt ca tine, alții sunt ca noi. Unii vor da doar din gură, alții vor face ceva pentru oameni. Tu împreună cu părerea ta sunteți un mare 0 în ochii mei.

| T0T a răspuns (pentru Moraru_Emma_1997):

Ghinion, activez în domeniu și tot incapabile sunteți. Iar tu pe lângă că nu știi sensul atâtor cuvinte spuse pe aici îți recomand să cercetezi măcar sensul cuvântului „creativitate".

| Moraru_Emma_1997 explică (pentru T0T):

Ghinion si pentru tine, am terminat Universatea de Arte, și stai linistit, stiu foarte bine întelesul "creativității", clar nimic din ce ai specificat nu se încadrează pentru aceasta definiție. Intre tine si conceptul de sh.t pentru România exista un mare "=".

| T0T a răspuns (pentru Moraru_Emma_1997):

Între tine și conceptul de idioțenie e un mare „=".

| Moraru_Emma_1997 explică (pentru T0T):

Așa, așa, bravo! laughing)))))))))))) haide, doar atât poți?

| Ionut58282856 a răspuns:

Parerea mea e ca ti vrei sa fi bucuroasa, incearca multe chestii si gaseste o pasiune si apropo, totul e pentru oricine.