| anonim_4396 a întrebat:

Funda, daca imi raspundeti la o intrebare simpla care mi-a venit din intamplare.De ce avem nevoie de carti. (de preferat un raspuns mai detaliat).

Răspuns Câştigător
| Siracuzia a răspuns:

Pentru ca citind,ne imbogatim vocabularul, devenim niste oameni culti, invatam cum sa ne exprimam cu usurinta.Cartile sunt surse de cunoastere.

6 răspunsuri:
| Agnes00 a răspuns:

Aparent sa ne punem cestile de cafea pe ele cat stam pe TPU.

| 1n3x a răspuns:

Ai nevoie de carti pentru a juca Poker, 21, Macaua etc.

Citind, inveti sa te exprimi mai usor, acumulezi cunostine.Cartile sunt singurele surse adevarate de cunoastere.
Nu citesti, ramai analfabet, exact cum te nasti.

| adutzz a răspuns:

Pentru ca atunci cand citim ne dezvoltam vocabularul, stim mai mult lucruri, aflam chestii noi, de care poate vom avea candva nevoie, avem ce sa facem in timpul liber, avem subiecte despre care sa vorbim, cunoastem lumea ce ne inconjoara mai bine, cititul este si un remediu bun pentru relaxare, plus ca iti imbogataesti cultura generala.

| ShyKido a răspuns:

Ca sa iti imbogatesti tu vocabularul. Ca sa fi mai stralucit si sa pui intrebari cu un scop, nu in gluma. Ca sa iei mai mult de 5 la limba romana. Ca sa te exprimi corect. Ca sa folosesti cuvinte mai sofisticate. Ca sa fi mai inteligent. Sa fi apreciat. Sa fi intelept. Sa fi un exemplu si pentru. ceilalti
Ca sa nu mori prost. :d

Răspuns utilizator avertizat