| Dextro a întrebat:

Funda happy. dati-mi va rog niste idei pentru o scrisoare de pe front. [ o am pentru ora de istorie]

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai un lucru e clar. orice creatie o sa aiba valoare doar daca aduci ceva de la tine, personal. Ce ai face daca ai fi pe front, tu personal? Care ar fi gandurile tale? Ai fi de parere ca e o tampenie razboiul si ca oamenii nu ar trebui sa se omoare intre ei.fiecare are familie si daca s-ar cunoaste cei care s-ar impusca unul pe celalalt si ar dansa impreuna si ar canta impreuna ar mai putea sa se impuste unul pe celalalt? Sau nu cumva se pot omori intre ei exact pentru ca nu se cunosc personal? Ce ai face sa le schimbi viziunea in sensul asta? De ex,te-ai imbraca in ingeras si ai umbla desculta si neinarmata chiar intre cele dioua fronturi? Sunt multe chestii pe care ai putea sa le faci tu ca si fata si care sa schimbe soarta unui razboi. E,daca nu vrei sa inventezi o poveste referitor la ceva ce ai facut(gen am fost acolo,am facut asta,am scapat asa,etc),atunci incepe scrisoara descriind locul unde stai in momentul in care o scrii(un transeu, un tanc, un cort) si fa totul sub forma de vis.De ex ceva de genul "cand stau aici visez sa...(si mai departe lasi fantezia sa lucreze). Oricum ai vrea sa fie,pune-te in situatia aia,imagineaza-ti ca esti pe front, simte asa si lasa sa iasa din interiorul tau, de la tine personal.Cand ti se cere sa creezi ceva nu imita ce s-a facut pana acum ci uita-te in interiorul tau.