| Anna200027 a întrebat:

He. Buna TPU... Am o problema sa zic asa. Sunt clasa a 8-a și nu știu pe ce profil trebuie sa merg pentru a ajunge asistenta medicala :stiinte sociale sau stiinte ale naturii?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

E recomandat stiintele naturii pentru ca se face mai multa biologie si chimie care te vor ajuta pentru viitoarea ta profesie de asistent medical.In general cei care vor la medicina si la asistenta medicala fac stiintele naturii profil real dar sa stii ca nu e o regula.Nu este crucial profilul pentru facultate sau postliceala dar te ajuta putin sa fii mai familiarizat cu domeniile de sanatate.Numai bine.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Stiinte ale naturii! ---- ai nevoie de biologie pentru ca la admitere la facultatea de medicina, specializarea asistenta medicala generala, vei da examen din biologie --- vezi : http://www.umfcluj.ro/......medtem2013

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este "obligatorie" nici una dintre aceste specializări.
Dar, este PREFERABIL să urmezi un liceu care are specializarea de "Ştiinţe ale Naturii"!

Toate cele bune.