| Vanessika a întrebat:

Hei! Ce matematica se face la liceul pedagogic (care M)? Și de când difera de M1, încă din clasa a 9a? Iar fizica și informatica cum sunt? Și româna este ca la profil uman?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M3.
Da, difera inca din a 9a. La mate-info sunt mai multe ore de matematica si se studiaza mai multa materie decat la pedagogic. (presupunand ca vorbim raportat la aceeasi perioada de timp)
Fizica se face mai multă la mate-info (din cate am inteles de la fostul profesor de fizica din gimnaziu se face cel mai mult la mate-info).
Informatica (programare, nu TIC, precizez fiindca multi le incurca) se face doar la mate-info, la niciun alt profil / la nicio alta specializare nu se face informatica, doar TIC.
Presupun ca da. Poate nu se pune la fel de mult accentul, la uman asteptarile profesorilor de romana sunt mai mari, insa materia este, daca nu ma insel, aceeasi. (cel putin asta am gasit pe internet, iar din cate stiu la BAC, cel putin pana acum, subiectele la romana au fost aceleasi, indiferent de specializarea elevului)

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista și profil de științe ale naturii unde faci fizica și chimie la greu. Plus 2 ani informatica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Specializarea stiinte ale naturii, profilul e cel real. Se face mai mult biologie si chimie (veciul bio-chimie), iar fizica e putin mai usoara decat la mate-info din cate am inteles. Iar in acei doi ani se face TIC, nu informatica. Ea intreba de informatica (programare in C++ si foarte rar la foarte putine licee Pascal), nu de TIC, care se face si in gimnaziu.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Informatica în primii doi ani, TIC în toți cei 4. Daca nu știi, nu comenta.

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

M3 se face, este cea mai simplă matematică.