| Dina2306 a întrebat:

Hei.
Cine imi explica si mie cum se calculeaza forta rezultanta? xD

3 răspunsuri:
| yo547 a răspuns:

Salut.Mai intai calculezi rezultanta fortelor care formeaza un unghi de 180 de grade.Scazi din cea mai mare pe cea mai mica. Daca rezultanta este 3, 4 sau 5 si a 3-a forta si foarta mai mare dintre cele care form ungh de 180 sunt 3, 4 sau 5 inseamna ca rezultanta celor 3 forte este 3, 4 sau 5(ex:F1=3,R-F1-F2=4 insamna ca R=5.)Si la 4 forte este la fel iei fortele care formeaza un unghi de 180 de grade si scazi din cea mai mare pe cea mai mica si afli rezultanta lor.Asa faci si cu celelalte 2 forte ramase, iar dupa aceea aduni rezultanta si obtii rezultanta celor 4 forte. Funda?

| Dina2306 explică (pentru yo547):

Deci m-am pierdut putin in modul in care mi-ai raspuns: eu am 2 forte egale de 1, 41 si am nevoie de rezultanta lor intr-o problema. Nu ma am asa bine cu fizica. :-s

| yo547 a răspuns:

Sunt maestru in fizica este corect.