| anonim_4396 a întrebat:

Hei-Hei.
Anul viitor o sa dau examenul de capacitate ( din toamna sunt a8a x_x ). Si am emotiii, o oarecare frica de pe acum. Bine cred ca oricine are emotii avand in vedere ca trebuie sa sustina un examen. Sunt si eu constienta ca trebuie sa invat mult si asta o sa fac dar ma gandeam sa iau si niste pastile ceva de tinut minte mai repede. Invat destul de usor dar nu tin minte informatia foarte mult timp.(nu invat mecanic). Am citit pe internet ca lecitina este buna. Vreau sa-mi spuneti daca a luat cineva de pe aici lecitina si daca v-a ajutat. Exista si efecte negative ale lecitinei? Daca aveti alte oferte de pastile sunt bine venite. Funda. Multumesc!

5 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Si eu trec a8-a dar nu am emotii deloc pentru ca mai avem ceva timp pana dam examenele.

| mihaela0205 a răspuns:

Eu nu ți-aș recomanda pastilele happy
Nu cred că ai ce să înveți atât de mult. Te asigur că subiectele vor fi simple, la fel ca anul acesta happy
La matematică trebuie să lucrezi, adică să faci cât mai multe exerciții/probleme și astfel, sigur te vei descurca.
Iar la română, nu prea văd multă teorie. Vei avea 2 compuneri, dintre care una imaginativă, unde va fi ușor happy și cealaltă pe baza textului, deci nimic ieșit din comun. La prima parte vei avea sinonime, antonime, să explici o structură sau ceva asemănător, la subiectul 2, la fel, vei avea gramatică, unde chiar că e floare la ureche și cam atât. Am spus, nu-ți recomand pastilele deoarece nu ai de reținut foarte mult happy am reținut eu un caiet de istorie când am fost la faza națională la olimpiadă, și nu poți tu să reții acest puțin pentru examen?
Oricum, îți zic succes de pe-acum la examene și în anul școlar care urmează! happy

| ayosmdk a răspuns:

Sincer, nu am fost deloc emotionata.
Ma rog, ma asteptam ca subiectele sa fie mai grele si am invatat din greu ( la matematica )
La matematica a fost super usor. am ramas masca la examen. Adica eu am facut toata culegerea aia, am rezolvat fiecare test, toate astea ca sa fie subiectele usoare laughing) Oricum a fost mai bine asa. Le-am terminat intr-un sfert de ora, cu tot cu verificarile pe care le-am facut de mai multe ori laughing
La romana tin minte ca nu am invatat. Doar am citit teoria cu o seara inainte si atat.
Asta explica de ce la mate am luat 10 pe cand la romana 9, 60 laughing))))

In orice caz probabil ca examenele o sa fie la fel de usoare. Nu ar fi corect pentru elevii de anul viitor sa fie mai greu. Deja anul acesta a urcat media de admitere destul de mult. Daca anul viitor examenul va fi mai greu, va fi mai dificil de intrat la liceu... parerea mea.

Poti sa iei un memo plus daca vrei dar te sfatuiesc doar sa fi odihnita si sa inveti la timp, in clasa toate lucrurile. In felul acesta o sa iti fie mai usor cand o sa inveti pentru examen deoarece nu va trebui decat sa recapitulezi cunostiintele pe care le ai happy

| andready a răspuns:

Eu inainte sa dau examenul, cu o saptamana in urma am luat memo-plus, m-a ajutat foarte mult, am fost mai concentrata.

| Poliom a răspuns:

Eu am citit undeva ca inaintea unui examen este bine sa mananci plante verzi (dar cu cateva luni inainte), poti cauta pe internet despre asa ceva.