| AvalohAlyn a întrebat:

Hei.Optiunile mele pentru viitor la facultate sunt:
1. Facultatea de Asistenta Sociala
2.Relatii Internationale si Studii Europene
3.Istorie.

Intrebarea mea e :Ce credeti ca e mai indicat, recomandat? Ce e mai bine sa fac si ce credeti ca ar trebui sa aleg din astea 3? Unde se gaseste un post fie el si platit mai putin, doar cat sa supravietuiesti?

Facultatile de real si de sport sunt excluse pentru mine.

Ce parere aveti de cele 3 facultati si ce imi puteti spune putin despre fiecare?

Voi daca ati fi in locul meu ce ati alege?

Ce e mai indicat sa fac? Sau sa ma reorientez catre altele(spuneti voi care si umaniste sa fie mai ales)? Ce ziceti? Sunt cam nehotarat..indecis.

Răspuns Câştigător
| iSwag a răspuns:

Daca as fi in locul tau as alege Relatii internationale si studii europene.

Nu ma vad sa stau sa vorbesc cu "femei" de 14 ani batute de barbati.

Dupa facultatea de istorie, sincer nu stiu ce ai putea face... Cred ( doar cred) ca pentru a fi profesor ar fi trebuit sa ai anumite tangente cu pedagogia, probabil niste cursuri. Nu sunt sigur.

| T0T a răspuns (pentru iSwag):

Cu istoria doar sa te faci profesor dar normal dupa ce urmezi niste cursuri in plus de psiho-pedagogie pe care eu oricum i le recomand tipului caci nu stie când are nevoie. Sunt gratuite. Ori e optiune la facultate ori faci master sau ceva de genul.

| iSwag a răspuns (pentru T0T):

Aha, multumesc big grin.

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Depinde de ce iti place mai mult dar daca as face un clasament sa le pun in ordinea a celor mai avantajoase ar fi:
1)Relații internationale si studii europene
2)Facultatea de asistenta sociala
3)Istorie

| OoBunnyoO a răspuns:

A doua optiune. Desi, din pacate este greu sa iti gasesti cate un job cu majoriatea dintre ele.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Facultatea de relatii internationale si studii economice.este mai decenta si cautata.
sau daca ai in sat si facultatea de instalatii.se plateste foarte bine un inginer instalator

| hellothere1243 a răspuns:

Oh, ne asemănăm happy. opțiunile mele sunt ultimele două ale tale. Însă tind mai mult spre rise, se câștigă mai bine după absolvire.
Istoria a fost, este și va fi mereu pasiunea mea, materia de care m-am îndrăgostit din prima oră, imi pare nespus de rău ca nu prea am ce face cu ea.
Eventual profesor universitar (deși e cale lungă până acolo) și, pe lângă asta, să scrii și cărți, articole etc. Cu rise parcă ai mai multe șanse, însă depinde din ce facultate face parte! Relatii internaționale și studii europene din cadrul facultatii de studii europene sau din cadrul facultatii de istorie? Cred ca facultatea e una (dacă nu singura) dintre cele mai grele decizii. Baftă, oricum!happy în ce oraș ai vrea?

| Daniela_Mirela_2001 a răspuns:

În niciun caz Facultatea de Asistență Socială, Relațiile Internaționale și europene se plătesc bine și ți-aș recomanda-o, dar dacă te fascinează istoria (pe mine da), poți da la facultatea de istorie, nu e nicio problemă!
În principiu, nu decidem noi pentru tine, trebuie sa faci ceea ce iți place și să nu te iei după standardul,, cel mai bine plătit"! Dacă ai o meserie care nu îți place, dar câștigi mult din ea, nu ești fericit, dar dacă faci ceea ce îți place, nu mai contează restul!