| Isf a întrebat:

Hei salut tuturor.

Ajutați-mă va rog.

Deci eu sunt tigan. Prin clasele 5-6 nu prea învățam deloc (am rămas odată repetent in a 5-a pentru ca mna, noi tiganii nu prea învățam ca nu prea o avem cu școala. Apoi in clasa a 7-a nu știu dar mi-am dat seama ca trebuie sa învăț, mi-am schimbat comportamentul. Am început sa mă comport mai civilizat, sa vorbesc mai frumos pentru ca eu îmi doresc sa ajung actor îmi doresc asta de mic copil. Si mi-am dat seama ca, ca sa ajung ce vreau trebuie sa învăț sa am școala și facultate. In clasa a 7-a am început sa învăț mai mult. Imi plăcea sa învăț mai mult la romana, nu prea aveam frustrări atunci pentru ca, credeam ca o sa fie bine... in clasa a 8-a tot așa, învățam mai mult la romana pentru ca asta simteam ca îmi place cel mai mult sa învăț. La mate și chimie nu știu absolut nimic sunt paralele cu aceste 2 Materii. In clasa a 8-a am început sa am frustrări ca nu știu deloc engleza absolut deloc. La mate și chimie la fel. Am încercat sa învăț la aceste materii dar tot degeaba. N-am învățat și acum in a 8-a nu am mai dat examenul național pentru ca am rămas corigent la mate și chimie și trebuie sa dau corigentele pe 23-24 Iulie. Si acum nu știu ce sa fac. Mulți au zis ca o sa intru la un liceu prost și ca viața mea se duce pe apa sambetei.Nu știu ce sa fac. Imi doresc mult sa ajung actor. Acesta este scopul meu in viața și nu știu dacă mai pot sau nu sa ajung actor. Voi ce credeți? Își mai are rostul sa continui școala? Credeți ca mai am șanse sa ajung ceea ce îmi doresc?

Dau funda pentru cel mai bun sfat. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

Invata pentru corigente si nu renunta, chiar daca o sa ajungi la un liceu mai slab te poti transfera la finalul primului semestru la profil uman unde nu o sa faci matematica decat pana intr-a 10-a(si aia usoara). In cazul in care nu te vei transfera tot nu e capat de lume, ce va conta mult pentru sansa de a deveni actor e sa intri in contact cu aceasta lume.
O data ajuns la liceu, intereseaza-te la un teatru din jur daca nu au grupe de juniori sau programe de voluntariat, o sa ajute experienta. Implica-te in cat mai multe chestii care tin de actorie si incearca sa cunosti cat mai multa lume.

La facultate o sa ai nororc deoarece toate universitatile au locuri speciale pentru rromi, deci e posibil sa rezolvi usor admiterea.

PS: pentru engleza te poti uita la seriale si sa folosesti aplicatii gen duolinguo.

Spor!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa nu renunti. Poti urma orice liceu si apoi sa sustii si sa reusesti la o facultate de actorie.
Cat despre ajutor noi n-avem cum, tu singur trebuie sa te ajuti. Succes!