| George_Ionut_1997 a întrebat:

Hei, salutare! Care va pricepeti la germana, in propozitia : "Ich tu dir weh" care inseamna "(Eu) Te ranesc", "tu" acesta de ce se afla acolo? Adica nu pot spune "Ich weh dir"? Sau se pune cand faci acea inversiune ca sa nu spui "Ich dir weh". Daca ati putea sa-mi dati mai multe exemple. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| deadlykiss a răspuns:

De fapt. Ich tu dir weh inseamna tardus cuvant cu cuvant, eu te dor pe tine, e ciudat, este o expresie nemteasca si in traducere inseamna eu iti fac tie rau, deci acel "tu" este iti fac.

2 răspunsuri:
| ladyalexan a răspuns:

Nu ma pricep dar probabil este folosit ca si complement direct..pe tine te ranesc.