| euuuuuuuuuuuu a întrebat:

Ce este o inversiune? Dati si exemple, va rog.

Răspuns Câştigător
| UnUrsuletsMaiMic a răspuns:

Este figura de stil care consta in abaterea de la topica

propozitiei cu scopul de a scoate in evidenta profunzimea ideilor si a sentimentelor sau de a sublinia anumite insusiri ale personajelor.

exemple : " intuneric mandru " -> " mandrul intuneric "
" ochii sclipitori " -> " sclipitorii ochi "

sper ca ai inteles. funda?batting eyelashes

9 răspunsuri:
| Meryem027 a răspuns:

Este o figura de stil, care are scopul de a evidentia ideea, de a o intari. De ex. : Frumoasa fata. Normal spui fata frumoasa, dar deja cand spui frumoasa fata e inversiune. happy

| SomethingNew a răspuns:

Casa frumoasa... epitet in inversiune: frumoasa casa- adj inaintea subst big grin

| sabilopod a răspuns:

Cand inversezi 2 cuv ca sa sune bine sau sa faci epitet sau fig de stil sau imag artistica. verde codru, voios copil, uriasa floare...

| pyar a răspuns:

Este figura de stil care consta in abaterea de la topica
propozitiei cu scopul de a scoate in evidenta profunzimea ideilor si a sentimentelor sau de a sublinia anumite insusiri ale personajelor.
Ex: "Priveam fara de tinta-n sus
Intr-o salbatica splendoare".

| Alexa_Dragos_1997 a răspuns:

Gandeste-te la epitet, eu asa procedez.De exemplu epitetul copacul mic.Prin inversiune pui mic in stanga copacului si iese micul copac.

| amedeo987 a răspuns:

Vigare, căutare

Inversiunea (uneori numită și metateză) este un procedeu stilistic ce constă în schimbarea topicii obișnuite a cuvintelor dintr-o propoziție sau frază. Prin inversiune se evidențiază importanța deosebită a unui cuvânt sau a unui grup de cuvinte din contextul respectiv

| Gola a răspuns (pentru amedeo987):

Ai luat-o dupa net. happy

| el96 a răspuns:

Iversiunea Schimbare a ordinii obișnuite a anumitor cuvinte în frază
ex batranei doamne

| ViktoriaMoraru a răspuns:

Inversiunea e figura de stil in care topica cuvintelor este rimata