| Th3AbSinTh3 a întrebat:

Am facut si eu contestatie la bac pentru ca eram convins ca meritam o nota mai mare, m-am uitat pe barem si era diferenta cam de un punct si am zis sa incerc, dar surprinza, in urma contestatiei nota a fost mai mica si nu stiu daca intentionat sau nu mi-a scazut cu 55 de sutimi tocmai sa-mi poata trece a doua nota, daca erau pana in 50 de sutimi imi trecea nota initiala, mi se pare bataie de joc, inainte de contestatie am vorbit si cu profesoara de la clasa si mi-a spus sa fac contestatie ca au corectat superficial... Acum se mai poate face ceva? Media nu prea ma intereseaza, eu am admitere unde ma duc, dar asa pentru orgoliu. O reclamatie sau ceva?

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

50 era de ajuns si-ti modifica. Ce sa-ti zic, profesoara ta de la clasa nu stia ce ai scris tu pe foaie. Eu personal tind sa cred ca notele in urma contestatiilor sunt si cele corecte. Nu cred sa fi facut cineva ceva intentionat. O idee buna ar fi ca fiecare sa-si vada lucrarea dupa aceasta a doua runda de contestatii, dar, din pacate, nu este posibil.

| danutzu96 a răspuns:

Doar sa poti cere sa iti vezi lucrarea ceea ce este foarte greu. In rest nu mai ai ce sa faci pentru ca nota nu se mai modifica dupa contestatii.

| danutzu96 a răspuns (pentru danutzu96):

Conform metodologiei de organizare si desfăşurare a examenului de bacalaureat, candidatul poate solicita să îşi vadă lucrarea/lucrările numai după afişarea rezultatelor finale după contestaţii. Pentru a putea vedea lucrarea, va trebuie sa soliciti acest lucru la Centrul Zonal de Evaluare.

| Th3AbSinTh3 explică (pentru danutzu96):

Pai si corecteaza pe lucrare? eu stiu ce am scris, dar cred ca nu iti incercuie, taie sau altceva pe lucrare, doar se uita cu baremu...

| danutzu96 a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Asta nu stiu dar nu cred ca face vreo insemnare pe lucrare. Dar din ce am citit in metodologie nota finala ramane nota finala chiar daca vezi ca ti-au dat mai putin.

| Th3AbSinTh3 explică (pentru danutzu96):

Da, nu-mi inchipui ca-mi mai modifica nota, dar e cu 1.5 puncte mai putin decat ma asteptam eu, am verificat tot dupa barem si mi se pare nesimtire curata. mai degraba vreau ca acel profesor, daca a gresit sa nu mai participe la asa ceva si poate se mai ambitioneaza si altii si fac reclamatii, de exemplu cei care au fost notat la inceput cu 3 si dupa au primit 9 laughing)
am ramas uimit cand am auzit ca un profesor de la noi din scoala(preda logica) e corector la bac, noua ne-a dat numai 5 pentru ca nu i-am scris exact cum ne-a predat el lectiile, evident identice cu cele din carte. E atata agitatie, politisti care aduc subiectele, camere video, asistenti din alte scoli, lucrari corectate la mama naiba, dar cei care corecteaza sunt de toata jena, adica inteleg ca obosesc, dar pot lua si o pauza si ar trebui sa primeasca mai multe zile pentru a corecta, profesorul nostru de mate ne aducea lucrarile dupa o saptamana, cel mai devreme pentru ca a nu gresi nimic.

| danutzu96 a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Asa este, ai dreptate. La romana notele au fost cam cuidate si nici cu contestatia nu s-a rezolvat (ba chiar s-a micsorat). La contestatii sunt profesor mai plictisiti pentru ca ei trebuie sa ia din nou la mana niste lucrari.